Sećanje na Dan mladosti
Polaganjem venaca i štafeta na grob Josipa Broza Tita u Kući cveća u Beogradu u Srbiji i drugim zemljama bivše Jugoslavije obeležiće se 25. maj - Dan mladosti.
Venac na Titov grob svake godine, među prvima polaže njegova supruga Jovanka Broz, unuk Joška Broz sa porodicom, kao i delegacija SUBNOR-a. Već godinama za Dan mladosti u Kuću cveća gde se nalazi Titov grob dolaze "Titonostalgičari" iz bivše zajedničke države, a najviše je Slovenaca i Istrana.
I ove godine je Titova štafeta mladosti 17. maja krenula iz Umaga i danas, 25. maja, bi trebalo da stigne u Beograd i da bude položena na Titov grob.
Dan mladosti je bio praznik kojim se slavio Titov rođendan. Štafeta koja je prolazila preko sedam gora i mora, gradova, sela, reka, jezera, planinama od Vardara pa do Triglava, od Đerdapa pa do Jadrana, da bi se 25. maja našla u ruci onog sretnika-srećnice koji su se obuzdavali da im ne drhti glas pred Titom na skalama do lože velikog stadiona JNA u Beogradu. Na taj dan, mladići i devojke iz cele bivše Jugoslavije Titu su predavali štafetu mladosti - svojevrstan simbol predanosti njegovim tekovinama.
Na inicijativu Josipa Broza, Centralni komitet Narodne omladine Jugoslavije 1957. doneo je odluku da se 25. maj proslavlja kao Dan mladosti.
Prisetimo se kako je to izgledalo.
Tako Titov rođendan postaje praznik omladine, a Titova štafeta Štafeta mladosti.
Prva štafeta mladosti pošla je 5. maja 1957. godine iz Kumrovca, rodnog mesta Josipa Broza. Svake naredne godine, polazila je iz drugog mesta, simbolično obeležavajući značajne datume i događaje iz istorije jugoslovenskih naroda i narodnosti, da bi je 25. maja, na završnoj svečanosti koja se održavala na stadionu JNA, Titu uručio najbolji među mladima te godine.
Neizbežna je bila i himna kojom su se ponosili svi Jugosloveni.
Tito je poslednji put sedeo u loži stadiona Jugoslovenske narodne armije 1979. godine, kada mu je omladinka Sanija Hiseni predala štafetu i prenela najlepše želje za 87. rođendan.
Tom prilikom izgovorio je jednu od svojih antologijskih rečenica "Srećan narod je koji ima takvu omladinu", kao i "Sa ovakvom omladinom ne moramo brinuti za budućnost".
Inače, ove godine se obeležava 120 godina od rođenja "Maršala". Komunistički lider iz perioda Kraljevine Jugoslavije, potom vođa partizanskog pokreta i posleratni doživotni predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito rođen je 25. maja 1892. godine u Kumrovcu, u Hrvatskoj.
Umro je 4. maja 1980. godine u Ljubljani i po sopstvenoj želji sahranjen je u Kući cveća u Beogradu.
Prisetimo se još kako su neke poznate ličnosti pevale u čast drugu Titu i sa ponosom predstavljale svoju državu.
I naravno za kraj smo ostavili najpoznatiju pesmu ispevanu u čast ovom predsedniku!