Vukčević: Puštanje Haradinaja je ruganje pravdi
Puštanje na privremenu slobodu bivšeg komandanta OVK Ramuša Haradinaja kome se u Hagu sudi za ratne zločine predstavlja lošu poruku srpskim žrtvama i ruganje pravdi, izjavio je tužilac Srbije za ratne zločine Vladimir Vukčević.
Vukčević je izrazio nedoumicu zašto predmet "Dukadini" iz 2002. godine, koji se vodio u Prištini, nije ušao u "tkivo haškog predmeta protiv Haradinaja". On je podsetio da je u tom predmetu bilo 40 žrtava, "a svi su oni posredni ili neposredni svjedoci protiv Haradinaja".
"Međutim, kada je reč o postupcima protiv naših ljudi, kao na primer u slučaju Veselina Šljivančanina, Vojislava Šešelja i drugih, naš predmet `Ovčara` je Hag uzeo u obzir, kao i svedočenje naših svedoka saradnika", rekao je Vukčević za "Blic".
On je istakao da potpuno deli mišljenje o utisku na osnovu poslednjih odluka međunarodnih pravosudnih organa da se izbegava kažnjavanje zločina nad Srbima.
"Teško mi je da prihvatim da međunarodna pravda selektivno deluje. Mogu da garantujem da je ovo tužilaštvo učinilo mnogo da se krivični postupci uopšte vode. Na pragu smo da zajedno sa drugim tužilaštvima rešimo taj slučaj", rekao je Vukčević.
On je naveo da je reč o postupku koji se vodi pod okriljem Euleksa zbog trgovine organima srpskih civila i zarobljenika, poznatom kao slučaj "žuta kuća".
"Trebalo bi da održimo još nekoliko sastanaka sa kolegama iz nekoliko zemalja. Posle toga ćemo imati potpunu sliku, ali i odgovorne za te strahote", istakao je Vukčević.
On je rekao da nisu stavljeni na uvid svi dokazi za "žutu kuću", i dodao da čekaju završetak istrage u nekim državama, ali o kojim zemljama je reč sada ne može da kaže.
Prema njegovim rečima, dobro je što je u Albaniji usvojen zakon koji ekipi Euleksa omogućava istragu o trgovini organima na teritoriji te zemlje.
"Ali, `žuta kuća` je samo kap vode u okeanu zločina", naglasio je Vukčević.
Odgovarajući na pitanje zašto tužilac nije Fatmiru Ljimaju (koji je sa još trojicom bivših komandanata OVK oslobođen optužbi za ratne zločine nad albanskim i srpskim civilima u selu Klečka na Kosovu) na teret stavio komandnu odgovornost, Vukčević je rekao da je, koliko zna, "tužilac Euleksa bio frustriran što kao dokaz nije prihvaćen dnevnik Agima Zogaja koji je prošle godine pronađen mrtav u Nemačkoj".
"Oslobađanje političkih rukovodilaca OVK koji su bili optuženi za ratne zločine, po meni je rezultat nagodbe sa premijerom samoproklamovane republike Kosova Hašimom Tačijem. Ljimaj je njegov čovek i iz Haga mu je uputio poruku da mnogo zna i da će progovoriti ukoliko bude osuđen. Osnovna greška je što Ljimaj nije pravilno procesuiran u Hagu", naveo je Vukčević, ističući da, nažalost, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc u ovom slučaju nije mogao da učini mnogo, jer je morao da postupa po ranijim optužnicama.
Haradinaj, bivši komandant OVK kome se u Hagu sudi za ratne zločine, vratio se na Kosovo 10. maja, pošto je Tribunal odlučio da ga pusti na privremenu slobodu.
Haradinaj i još dvojica optuženih bivših pripadnika OVK - Idriz Baljaj i Ljahi Brahimaj optuženi su za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na Kosovu 1998. godine.