Za radnike "dijeta", ministrima po 1.000 evra
Uprkos bespoštednoj borbi većine građana Srbije da prežive u uslovima aktuelne ekonomske krize, koverte poslanika, ministara i ostalih državnih funkcionera od sledećeg meseca u proseku će biti deblje za desetak hiljada dinara. "Vlastima je bitno da izbegnu talasanja u velikim sistemima, dok o onima na rubu egzistencije država ne brine", smatra ekonomski stručnjak Mlađen Kovačević.
Poslanici u parlamentu dobijaće 75.000 dinara mesečno, plus paušal od 30.000 dinara, što je nešto više od hiljadu evra, dok će plate ministara sa 88.000 skočiti na 98.000 dinara, što odgovara visini od, takođe, hiljadu evra.
Zakon o privremenom smanjenju plata, kojim su dodatno oporezovane sve plate u državnom aparatu veće od 40.000, imao je ograničen rok trajanja i prestao je da važi 31. decembra, pa će sada zarade funkcionera automatski biti vraćene na nivo iz aprila prošle godine.
Gubitaši sa povišicom
- Iako postoje objašnjenja da će isplate zarada biti iz dobiti, jasno je da na taj način dobit postaje trošak. To će izazvati i dalji pad domaće valute - smatra dr Madžar. |
Istovremeno, odluka Vlade Srbije da u Elektroprivredi i Termoelektrani "Nikola Tesla" plate porastu za prosečno 7.000 dinara po zaposlenom dala je zeleno svetlo i sindikatima drugih javnih preduzeća da traže povišice u vreme kada se na sva usta govori o štednji i sveopštem stezanju kaiša.
Iako je Diana Dragutinović, ministarka finansija izjavila da neće dati svoj glas za povećanje plata u javnom sektoru, deblje koverte će zatražiti i predstavnici sindikata PTT Srbija, rukovodstva dva reprezentativna sindikata Telekoma Srbija prete štrajkom, a veće plate će tražiti i sindikati mašinovođa.
Direktor sa 4.000 evra
|
S druge strane, slika Srbije izgleda mnogo sumornije, a najupečatljiviji primer je protest tekstilnih radnica u Novom Pazaru, koje već 45 dana štrajkuju glađu, i najavljuju dalju radikalizaciju protesta. Radnice pokušavaju da ostvare pravo na otpremnine po osnovu socijalnog programa, ali im je to uskraćeno.
Mlađen Kovačević, ekonomski stručnjak smatra da prostora za povećanje plata u javnom sektoru nema, ali ističe da se Vlada plaši štrajkova u velikim sistemima i da zbog toga pravi određene ustupke.
S druge strane, štrajkovi tvz. malih, nezaštićenih prolaze takoreći nezapaženo, jer ne ugrožavaju vitalne interese zemlje.
- Vlastima je bitno da udovolje zahtevima onih, čiji štrajkovi bi izazvali velike probleme u funkcionisanju zemlje i u želji da izbegnu velika talasanja udovoljavaju zahtevima za povećanje plata iz velikih sistema.
O radnicima koji su na rubu egzistencije, država ne brine - smatra dr Kovačević.
Katanac za SOS prodavnicu u Nišu
|