SANU krije istinu o genocidu
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) odlučila je da najnovije, treće izdanje knjige hrvatskog istoričara Viktora Novaka "Magnum krimen", štampano na engleskom jeziku, ne šalje u inostranstvo kao razmenu, jer SANU nije izdavač, saopštio je Izvršni odbor ove institucije.
"Magnum krimen" je prvi put objavljen u Zagrebu 1948, a najnovije izdanje štampao je Gambit iz Jagodine i u njemu su dva Novakova do sada neobjavljena poglavlja. Ovo izdanje je sa 80.000 evra pomogao bogati Srbin iz dijaspore, poreklom Hercegovac, u želji da ona bude doprinos istini i srpskoj strani u Hagu u odgovoru na tužbu Hrvatske za genocid protiv Srbije.
SANU svoju odluku "brani" stavom svog dopisnog člana Mire Vuksanovića, direktora Akademijine bliblioteke. Vuksanović, međutim, ne želi da komentariše stav Izvršnog odbora SANU "jer ga nije video".
S druge strane, akademik Vasilije Krestić podseća da to ranije nije bila praksa i da je u razmenu svojevremeno poslata njegova "Istorija Srba u Hrvatskoj i Slavoniji" koju je na engleskom objavio BIGZ. U svet je preko SANU-a odaslata i Krestićeva knjiga "Genocidom do velike Hrvatske" na francuskom jeziku, čiji je izdavač Naš dom iz Švajcarske.
KnjigocidIzvršni odbor SANU-a je pokazao da ga ne zanima mišljenje najkompetentnijih članova SANU-a iz Odeljenja istorijskih nauka o knjizi "Magnum krimen". Mostograditelj, medicinar, preistorijski arheolog i muzikolog, pokazalo se, važniji su od istoričara i njihovog znanja i mišljenja. Svojom odlukom oni su počinili, svojevrstan, knjigocid - ocenio je Krestić. |
- Tako je bilo u vreme dok su na čelu SANU-a bili akademici Dušan Kanazir, Aleksandar Despić i Dejan Medaković - podsetio je Krestić.
U Izvršnom odboru SANU-a su Nikola Hajdin, Ljubiša Rakić, Nikola Tasić i Dimitrije Stefanović, misle da "Magnum krimen" ne treba da ide u redovnu razmenu.
- Znajući da je Hajdin protiv toga da se SANU upliće u dnevnu politiku, stavio sam mu do znanja da distribucija knjige "Magnum krimen" nije dnevnopolitičko pitanje već strateško nacionalno i naučno pitanje - kaže Krestić.
On je u zaostavštini akademika Novaka, koja se čuva u Arhivu SANU-a, našao dva poglavlja, koja su iz prvog i drugog srpskog izdanja "Magnuma krimena" na zahtev Vladimira Bakarića i Maksa Baće bila izostavljena, jer je u njima razobličena delatnost katoličke crkve pre izbijanja Drugog svetskog rata.
Krestić smatra da se Izvršni odbor SANU-a uplašio da stane iza "Magnum krimena" jer "naučno proverenim činjenicama razobličava hrvatski klerofašizam i genocid počinjen nad Srbima u NDH".
Kao da su hrvatski akademiciKrestić je za "Politiku" rekao da je Izvršni odbor SANU-a "opterećen iracionalnim strahom od svega što je srpsko", kao i da su njegovi članovi "lišeni nacionalnog osećanja, nesposobni da ocene šta je korisno za SANU, za srpski narod i za državu". Krestić ocenjuje da je sporna odluka "sramotna ne samo za njih, već i za čitavu SANU i sve njene članove". |