Pravosuđe najveća srpska bruka
Sudija Blagoje Jakšić, član Visokog saveta sudstva, uhapšen u septembru prošle godine pod sumnjom zloupotrebe službenog položaja, obratio se Društvu sudija Srbije pismom u kojem kaže da je cilj postupka protiv njega javno, moralno i profesionalno diskreditovanje zbog saznanja o sudbini nereizabranih sudija. Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević smatra da je to pismo uznemiravajuće i zabrinjavajuće i da ukazuje na disciplinovanje članova VSS-a u postupku revizije.
- Od početka smo ukazivali da je rad Visokog saveta najblaže rečeno neuobičajen, nezakonit i nelegalan. Delo koje se Jakšiću pripisuje bilo bi zastarelo da nisu dodati neki delovi, a pokazalo se da je vršen i pritisak na njegovu suprugu, koja je kao zamenica višeg tužioca bila prebačena sredinom prošle godine iz Beograda u Sremsku Mitrovicu i dva meseca nije dobila nijedan predmet za rad - kaže Boljevićeva za "Vesti"
Ima li Jakšić razloga da strahuje za svoj život?
- Kako vreme odmiče, neke informacije i kontekst događanja sve više pokazuju da se ide na to da Jakšić, koji je još u pritvoru, bude moralno slomljen. To je težak napad na na psihu, njegovo zdravlje, ali i na porodicu. Sudija Jakšić je u pismu pojasnio da izmene i dopune Zakona o VSS-a na koje se išlo 22. novembra predstavljaju pritisak na članove. Tako je personalni sastav tog važnog tela postao samo dekor, a problem blokade nije razrešen.
Da li se odugovlači s rešavanjem sudskog postupka članu VSS-a Blagoju Jakšiću?
- Ne mogu ništa sa sigurnošću da tvrdim jer ne znam da li ne znaju ili im ne pada na pamet kako to da reše, a moguće je i da zaista misle da ovo telo može da radi u nepotpunom sastavu bez problema.
Upravo to je rekla i predsednica VSS-a Nata Mesarović.
- Da, prvo je izjavila da VSS u nepotpunom sastavu ne dovodi u pitanje zakonitost postupanja i odlučivanja, tvrdeći da je takav stav izneo i Ustavni sud. Po oglašavanju tog suda koji se distancirao, i ona je revidirala izjavu. Kada je ministarka pravde Snežana Malović zastupala stav da VSS može da se konstituiše bez tri člana, Mesarovićeva je bila protiv, ali je potom ćutala. Ustavni sud je prvobitno kumovao radu u nepotpunom sastavu, čime se izblamirao. Država je postala predmet poruge građana i obrukala se pred Evropom. Sada više niko ne veruje ni Ministarstvu pravde, ni Ustavnom sudu, ni Visokom savetu.
Kako EU gleda na takav razvoj događaja?
- Na tom pitanju ni u Briselu nisu jedinstveni. Videli smo dosta ružičasto opisano stanje od strane Evropske komisije, da bi onda izašao Evropski parlament i otvoreno pitao zašto je EK prećutala istinu.
Sudije na strani jačeg
Da li bi stanje u pravosuđu moglo da košta Srbiju kandidature za EU?
|