Pritisci i ucene recept za Srbiju
Novom odlukom Brisela o dobijanju kandidature uslovljenom napretkom pregovora o Kosovu, evropski put Srbije je ponovo izmešten na poseban kolosek od onog kojim su prošle ostale države i one apliciraju za članstvo u Evropskoj uniji. Ovakav presedan desio se i 29. aprila 2008. kada je umesto Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Beogradu dat na potpisivanje Prelazni trgovinski sporazum sa EU, kao skraćena verzija, odnosno trgovinski deo SSP-a i odmah zamrznut dok Srbija ne ostvari punu saradnju sa Hagom. Kosovo tada nije spomenuto.
Potez Brisela, prema oceni bivšeg šefa diplomatije SR Jugoslavije Živadina Jovanovića, pokazuje da Srbiju tretiraju kao "poseban slučaj", a da Beograd greši što prihvata uslove i ucene, nepoznate u čitavoj istoriji EU.
Jovanović smatra da odlaganje davanja statusa kandidata predstavlja izraz procene da se od Beograda može pritiskom dobiti više, naročito što je Srbija bliža parlamentarnim izborima.
Stručnjak za međunarodna pitanja Predrag Simić smatra da će velikim pritiskom, odlaganjem odluke o kandidaturi, i neispunjenjem obećanja o napretku pošto je ostvarena puna saradnja sa Hagom, Brisel promeniti raspoloženje građana Srbije prema EU.
- Nije u redu što je EU u ovoj fazi postavila uslov Kosovo, jer se govorilo da to treba da usledi kasnije. Time što je EU ostavila Srbiju ispred svojih vrata i pored činjenice da je ispunila sve uslove, stvoriće utisak da je nemoralna i narušiće sopstveni kredibilitet u Srbiji i regionu - ocenio je Simić.