Migranti preči od spaljene ambasade
Oslobađajuća presuda za paljenje Ambasade Nemačke posle beogradskog mitinga "Kosovo je Srbija", 2008, i odlaganje Srbije da uprkos zahtevu Berlina zađe u politički deo ovog događaja, prema stručnim ocenama, u ovom trenutku ne bi trebalo da zakoči dalje integracije Srbije u EU.
Da podsetimo, devet od 11 optuženih osuđeno je na uslovne kazne za paljevinu Ambasade SAD, dok su zbog nedostatka dokaza svi oslobođeni od dela optužnice koja ih je teretila da su zapalili nemačku i hrvatsku ambasadu.
Pročitajte još:
* Merkel: Računajte na pomoć Berlina. Pitanje je dana...
* "Zna Srbija šta Nemačka od nje očekuje"
Otkrivanje i kažnjavanje odgovornih za napad na nemačku ambasadu jedan je od sedam uslova koje je Berlin ranije ispostavio Srbiji, ali bivši šef diplomatije SRJ Živadin Jovanović smatra da će to pitanje za sada biti po strani zbog važnijih problema.
- Srbija je učinila mnogo ustupaka i pokazala previše dobre volje, posebno u pogledu interesa Nemačke oko migrantske krize. Stoga ne bih isključio mogućnost da privremeno Berlin ublaži stav oko tog uslova - ocenio je Jovanović za "Vesti", uz ocenu da je Vlada Srbije uložila mnogo truda da ugodi Berlinu.
Kako ističe naš sagovornik, u prvom planu je obezbeđivanje kooperativnosti svih država po pitanju izbegličkog egzodusa. On objašnjava da Berlin želi da olakša sopstvenu poziciju, jer migranti hoće prvenstveno u Nemačku, a procene govore da bi moglo da se dogodi da primi 800.000 ljudi.
- Pored tih novih i daleko značajnijih pitanja, ne verujem da će sada biti pritisaka na Srbiju zbog paljenja ambasada, već će to pitanje biti potisnuto u stranu. Da li će ga Berlin pokrenuti ponovo zavisiće od političke celishodnosti - kazao je Jovanović.
Da će Nemačka dalje integracije Srbije najviše opredeljivati kroz Briselski sporazum i migrantsku krizu, uveren je i politički analitičar Neven Cvetićanin. On smatra da bi tačka o napadu na ambasade mogla biti deo šireg konteksta.
- Situacija se promenila, a Srbija iskazala značajnu kooperativnost u izbegličkoj krizi i kosovskom pitanju. Presude za paljenje ambasada su donete, i kakve god da su ne očekujem nemačku reakciju - rekao je za "Vesti" Cvetićanin.
Beograd sateran u ćošak
Cvetićanin navodi primere Bugarske i Rumunije koje su se ubrzano priključile EU i ukazuje da će srpske integracije zavisiti od političkih uslova i reakcije Srbije koja nema veliki manevarski prostor, ali državni vrh za sada vešto balansira.
- Sada bi nemačka negativna reakcija značila da je Srbiji uskraćena podrška, ali ne verujem da to može da se desi - zaključio je naš sagovornik.