Pravosuđe i dalje u haosu
Predsednici Društva sudija Srbije Dragani Boljević, koja pred domaćim organima bije bitku za povratak na nepravedno joj oduzetu sudijsku funkciju, stiglo je međunarodno priznanje iz Evropskog udruženja sudija i tužilaca za demokratiju i slobode Medel, koje joj je poverilo funkcije Generalnog sekretara i člana Biroa.
- To nije samo priznanje meni, već i Društvu sudija i Udruženju tužilaca za naše napore da se u Srbiji pojača etičnost i profesionalizam u pravosuđu, koje je jako ugroženo - kaže Boljevićeva za "Vesti".
Za razliku od Srbije, u Evropi su prepoznati vaši napori!
- Pokazali smo da nam nisu potrebni datumi i procedure da bi promovisali i zalagali se za pravila ponašanja EU u struci. Važno je da ljudi u Srbiji shvate šta se oko njih dešava i da teže ka boljem. Da li će biti dobijena nalepnica o kandidaturi ili članstvu u EU, manje je značajno od toga hoćemo li primeniti standarde te zajednice, a ne simulirati ih kao što se to u domaćem pravosuđu radi.
Pred Visokim savetom sudstva nedavno je razmatrana odluka o vašem neizboru za sudiju?
- Ukoliko VSS zaista postupa po zakonu i savesti, morao bi da me vrati u pravosuđe. Videćemo šta će biti, pošto se kao problematičan pokazao kvorum. Od 11 članova VSS-a, jedan je uhapšen, drugi je podneo ostavku, moj izvestilac je izuzet, jer se tvrdilo da smo prijatelji. Obećano je i da četiri stara člana neće učestvovati u glasanju, pa većine za odluke nema. Međutim i posle ostavke Milimira Lukića održane su dve sednice, što pokazuje da im kvorum nije bitan, pa potkrepljuju sumnje da rade pod pritiscima i proizvoljno. U radu VSS-a učestvuju i stari članovi i što je paradoksalno, jer odlučuju o pravilnosti odluka koje su sami doneli.
Zakopani u greškamaZbog čega je dve i po godine posle reformi u pravosuđu toliko problema? |
Kako tumačite ocenu šefa MEDEL-a Antonija Klunija, koji je bio na vašem ročištu, da iz političkih razloga niste prošli reviziju?
- On je rekao kako je neshvatljivo da nema sudske kontrole pravilnosti odluka o prestanku funkcije sudija i tužilaca. To ne može da razume, pošto kontrola suda ne postoji u slučaju kada je odluka o razrešenju politička, pa su, kako je kazao očito postojali vansudski razlozi. To je zato što naš Ustav propisuje da onaj kome je prestala funkcija može da se žali Ustavnom sudu koji je u Srbiji izvan pravosudnog sistema i kao takav više politički organ. U drugim državama je takva odluka na vrhovnom ili upravnom sudu.
Da li simuliranja EU standarda ima i u drugim oblastima?
- Kada bi se oni koji su u državnim organima iskreno zalagali za dostizanje EU standarda, situacija u našoj zemlji i društvu bila bi mnogo bolja. Naravno, Srbija bi bila mnogo bliža Briselu nego što je sada.