Region zavisi od Srbije
Odluka Saveta Evrope o dodeli statusa kandidata Srbiji od bitnog je značaja za nastavak evrointegracije čitavog regiona, rekli su Jelko Kacin i Vensan Dežer.
Izvestilac za Srbiju i ambasador Evropske unije (EU) u Srbiji razgovarali su juče na sastanku radne grupe za Zapadni Balkan Evropskog parlamenta, saopštio je kabinet Jelka Kacina. Kacin i Dežer su razgovarali o teškoćama Srbije pred samit EU, 9. decembra.
Ambasador EU u Srbiji je kao ključne izazove naveo dijalog sa Prištinom i krizu na severu Kosova, a složio se sa Kacinom da će odluka Saveta EU o kandidaturi Srbije biti od ključnog značaja za integraciju čitavog regiona u EU.
"Završavanje saradnje sa Tribunalom u Hagu, kao i napredak u regionalnoj saradnji, moraju biti nagrađeni dodelom statusa kandidata Srbiji", rekli su oni.
Izvestilac za Srbiju i ambasador EU u Beogradu su naglasili da bi "Srbija, kao
država-kandidat, osnažila evropsku budućnost čitavog regiona", i dodali da "Beograd nesumnjivo mora bez odlaganja sprovoditi sporazume postignute u dijalogu sa Prištinom i nastaviti taj dijalog u konstruktivnoj atmosferi".
U saopštenju se navodi da je, s druge strane, "za očuvanje dinamike regionalnog povezivanja od bitnog značaja da barem jedna država Zapadnog Balkana pregovara o prijemu u EU".
"Sada, kada je Hrvatska tik pred ulaskom u EU, Crna Gora mora početi pristupne pregovore i time preuzeti štafetu od Hrvatske", rekao je Kacin na sastanku radne grupe Evropskog parlamenta za Zapadni Balkan.
Evroposlanici zemljama EU: Podržite Balkan
Poslanici Evropskog parlamenta nadležni za odnose sa zemljama Zapadnog Balkana su pozvali članice Evropske unije da podrže preporuke Evropske komisije o približavanju EU zemalja tog regiona, uključujući Srbiju. U tom tekstu piše da "ne bi bilo mudro zamrznuti proces širenja EU pošto bude potpisan sporazum sa Hrvatskom jer bi to podrilo kredibiltet EU i moglo bi da ugrozi stabilnost Jugoistočne Evrope".
Uvereni da preporuke Evropske komisije o Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovom "opravdavaju dalje institucionalne korake", evroposlanici pozivaju EU da "zemljama Zapadnog Balkana pošalje jasnu i snažnu poruku koja je u skladu sa njihovim očekivanjima".
"To znači otvaranje pregovora o njihovom članstvu (u EU), davanje statusa kandidata ili otvaranje dijaloga o vizama", piše u izjavi.
Evoposlanici pozivaju zemlje EU "da ne zanemare preporuke Evropske komisije" i da "ne žrtvuju budući prosperitet i stabilnost Zapadnog Balkana u ime kratkovidih nacionalnih strahovanja".