Romi podigli naselje na gradilištu
Predstavnici Uprave za ljudska i manjinska prava poručili su da neće biti prinudnog iseljenja 33 porodice iz neformalnog naselja u blizini bloka 72 u Beogradu. Romi su u ovom bloku podigli naselje na mestu predviđenom za izgradnju, gde Građevinska direkcija za izgradnju Srbije žuri da završi započete objekte, ali ne može da iseli nelegalne stanovnike jer je zima počela.
Na inicijativu Uprave za ljudska i manjinska prava počeo je prvi krug konsultacija oko iseljenja stanovnika naselja u blizini bloka 72 u kojima učestvuju predstavnici tog naselja, Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Komesarijat za izbeglice, predsetavnici grada Beograda, a pozvani su i nadležni iz Ministarstva rada i socijalne politike, Građevinske direkcije, OEBS-a i Saveta Evrope.
"Cilj konsultacija je da svi dobro informišemo o situaciji na terenu", rekla je pomoćnica direktora Uprave za ljudska i manjinska prava Ljerka Ećimović.
Ona je kao veoma važno istakla da predstavnici neformalnog naselja dobiju dobre informacije o proceduri za iseljenje i mogućnostima koje država može da im pruži, a sve u cilju humanog postupanja.
Ećimović je naglasila da je najvažnija poruka u ovom trenutku da se stanovnicima koji su samoinicijativno podigli naselje u bloku 72 prenese poruka da neće biti prinudnog iseljenja.
"Želja Uprave za ljudska i manjinska prava je da objedini potrebe i zahteve državnih instutucija, nevladinog sektora i ljudi koji žive u neformalnom naselju, kao i da svi učesnici u ovom procesu budu zadovoljni", rekla je Ećimović.
"Karton siti" u bloku 72 je romsko naselje u kojem živi preko 80 dece, 10 trudnica, tri osobe sa invaliditetom, oko 30 pravno "nevidljivih" osoba i drugih koji su radno sposobni. Među stanovnicima su i Romi raseljeni sa Kosova i Metohije.
Opština Novi Beograd je ranije izdala nalog za iseljavanje 33 porodice iz ovog naselja kako bi Građevinska direkcija Srbije izgradila stambeno-poslovni prostor. Porodicama iz koje su iz Beograda ponuđeno je da se smeste u kontejnere, a za one koji nisu iz Beograda traži se rešenje koje bi verovatno bilo "povratak u mesto prebivališta", dok je raseljenima sa Kosova i Metohija ponuđen smeštaj u kolektivnom centru u Rači Kragujevačkoj.