"Ili me hapsite ili mi pomozite"
Dimitrije Karić (51) iz Kovina, čije ime se našlo na listi osumnjičenih za ratne zločine koju je objavila Kanada traži od Srbije da se reši njegov slučaj. On je za "Danas" negirao navode kanadskih medija i dodao da se za pomoć obratio nadležnim institucijama u Srbiji, ali da odgovor još nije dobio, prenosi B92.
Kanadska vlada je u julu objavila imena 30 osumnjičenih za ratne zločine protiv čovečnosti. Na spisku se pored Karića, sa prostora bivše Jugoslavije, nalazi i ime Dragana Đurića.
Karić kaže da Đurića ne poznaje i dodao da je za svih 29 osumnjičenih, različitih nacionalnosti koji su učestvovali u brojnim ratovima širom sveta, navedeno za šta se terete, sem za njega.
"Protiv mene je pokrenut svojevrstan proces, a da ni sam ne znam za šta sam optužen. Kanadske vlasti su čak objavile i snimak mog navodnog hapšenja, nakon što je spisak izašao, a ja sam sve vreme bio u Beogradu - priča Karić. On kaže da je učestvovao u ratu 1991. i 1992. kao pripadnik JNA", rekao je Karić.
On je dodao da je potpredsedniku Vlade Ivici Dačiću napisao pismo pismo u kojem kaže "Ili me hapsite, ili rešite moj slučaj".
"Nikada nisam učestvovao u napadačkim akcijama. Hrvatska protiv mene nije pokrenula istragu, niti me je sumnjičila za ratne zločine, što mi je potvrđeno u Ministarstvu pravde Srbije.
U Bosni sam bio svega dva sata tokom 1993. tako da ni oni nisu pokrenuli zahtev, a ja sam i dalje u Kanadi osumnjičen za ratne zločine. Ako je moj jedini „greh“ što sam nosio uniformu, onda na teritoriji bivše SFRJ postoje stotine hiljada potencijalnih ratnih zločinaca", ocenjuje Karić.
On navodi da je od 1993. do 2003. boravio u Srbiji, gde je radio u Crvenom krstu. U Kanadu je došao 2003, nakon što je dobio turističku vizu kanadske ambasade u Beogradu. Tamo potom dobija radnu vizu i ostaje sve do 2005. kada samovoljno napušta zemlju.
"U kanadskim medijima se navodi da sam dobio nalog za deportaciju, jer nisam dobio izbeglički status, što nije tačno. Nikada nisam tražio takav status, niti azil. Istina je da su me kanadske vlasti uslovljavale da moram da pristanem na 'saradnju sa njima', bez preciznijih odredaba šta bi to značilo, kako bih dobio produžetak radne dozvole.
Odbio sam i vratio se u Srbiju. S obzirom da su imali podatke o tome da sam bio učesnik rata, koje sam im ja dao - stavili su me na listu osumnjičenih", kaže Karić.
Karić je nedavno tužio Kanadu, a od nadležnih u Srbiji traži pravnu pomoć, jer, kako kaže, hiljade građana Srbije sutra može da se nađe u istoj situaciji - da se nađe na listi osumnjičenih za ratne zločine, bez navoda za šta se konkretno terete, "samo zato što su nosili uniformu".