Koštunica: Cena ulaska u EU je Kosovo
Predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica rekao da je posle posete nemačke kancelarke Angele Merkel Beogradu jasno da je Kosovo "cena" za ulazak Srbije u Evropsku uniju.
"Stavovi koje je iznela nemačka kancelarka očigledno uspostavljaju zahtev EU da je Kosovo, odnosno potpuno povlačenje države Srbije iz svoje južne pokrajine ključni uslov za evropske integracije. Sada nijedan političar u Srbiji više ne može da okreće glavu i pravi se da ne razume da je Srbiji postavljen zahtev da svojom teritorijom treba da plaća ulazak u EU", naveo je Koštunica.
Predsednik DSS je naveo da onaj ko i dalje smatra da treba "i po ovu cenu nastaviti put u EU, to treba otvoreno i pošteno da saopšti građanima".
"Bilo bi krajnje neodgovorno da se nastavi sa jalovom pričom i Kosovo i EU, jer uslove koje je Nemačka postavila niko neće moći da promeni i ovi uslovi zapravo važe od 2008. godine kada je većina članica EU protivpravno priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova", naveo je on.
Koštunica je dodao da DSS smatra da Srbija "mirno i trezveno treba da saopšti da neće svojom teritorijom da plaća ulazak u EU". "Vreme je da se Srbija okrene sama sebi i svom razvoju jer je razvoj zemlje i saradnja sa drugim državama na ravnopravnim osnovima najpreči cilj, a ne ulazak u EU", ocenio je predsednik DSS.
Angela Merkel je posle razgovora sa predsednikom Srbije rekla da su za napredak u evrointegracijama Srbije potrebne dve stvari - reforme i odnosi sa susednim zemljama.
"Ukazali smo da je Nemačka priznala Kosovo, a Srbija to nije. To je situacija u kojoj je potreban naredak - rezultati u direktnom dijalogu, rad Euleksa i ukidanje paralelnih struktura", rekla je Angela Merkel.
Samardžić: Očekivani ultimatum
Nekadašnji ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić (DSS) rekao je da nemačka kancelarka porukom o ukidanju paralelnih institucija na Kosovu i Metohiji od Srbije traži da se odrekne državnih struktura na sopstvenoj teritoriji i "okrene leđa" Srbima.
"To nisu nikakve paralelne strukture, to su strukture države Srbije na njenoj teritoriji koja se zove Kosovo i Metohija. Paralelne strukture na Kosovu su zapravo albanske institucije koje su nelegalno i jednostrano proglasile nezavisno Kosovo", rekao je Samardžić.
Samardžić tvrdi da od lokalne samouprave uspostavljene u nekim deovima Kosmeta živi 120.000 ljudi. "Od toga zapravo živi 120.000 ljudi i ako se to ugasi, Srbima će biti najbolji znak da se sele, ili da se podrede nelegalnoj i kriminalnoj državi koja se zove Kosovo".
Samardžić dodaje da zahtev o ukidanju paralelnih institucija predstavlja ultimatum Srbiji za dobijanje kandidature za članstvo u Evropskoj uniji.
"To praktično znači da Srbija mora da prihvati zahtev za carinskim pečatom i da se on prizna na administrativnim prelazima", naveo je Samardžić. On je kazao da je ovakav novi ultimatum očekivan i da se ne može predvideti kako će se Vlada Srbije prema |