Holandija, Belgija i Poljska koče put Srbije u EU
Za nepunu godinu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom ratifikovalo je čak dve trećine članica Evropske unije. Ostalo je da to učini još samo devet zemalja, ali bi evropska trojka - Holandija, Belgija i Poljska - mogla da zada ozbiljnu glavobolju Beogradu.
Najteža prepreka na putu ratifikacije do sada je, zbog tvrdog stava po pitanju saradnje sa Hagom, bila Holandija. Ali, iz ove zemlje stižu naznake da bi hapšenje Ratka Mladića moglo da znači i zeleno svetlo za SSP.
Predsednik Odbora za evropske integracije Laslo Varga kaže za ”Novosti” da će u holandskom parlamentu verovatno biti pronađena većina za usvajanje ovog dokumenta:
- Moguće je da se glasovi pronađu u kombinaciji vlasti i opozicije. Jer, među vladarima je stranka Slobode koja se protivi proširenju EU. Ipak, u opoziciji ima partija koje bi podržale ratifikaciju SSP.
Potpredsednik Evropskog komiteta holandskog parlamenta Hari van Bomel, iz redova socijalista, poručuje:
- Glasaćemo za ratifikaciju sporazuma, ali će kod podrške statusu kandidata već ići teže.
Na spisku onih koji još nisu usvojili SSP su i Belgijanci, koji imaju problema sa formiranjem vlade već godinu dana, pa im ”naša briga” nije ni na pameti.
Sa Poljacima imamo spor oko imovine, tačnije vlasništva nad zgradom Ambasade Srbije u Varšavi, i iz ove zemlje je jasno poslata poruka da ratifikacije SSP neće biti dok se problem ne reši. Poljska je sledeća predsedavajuća EU, pa bi bilo dobro da nam sporazum odobri dok vodi ”klub 27”.
Kod preostalih sedam zemalja koje još nisu stavile ”paraf” na dokument kasni se uglavnom zbog komplikovane administrativne procedure za potvrđivanje ovakvih sporazuma, a ne zbog nedostatka političke volje ili nekih konkretnih bilateralnih problema.
Dosadašnja praksa pokazuje da proces ratifikacije SSP traje od dve do tri godine. U junu ističe godinu dana otkako je ugovor sa Srbijom krenuo u ”osvajanje” parlamenata zemalja EU. Dokle god sve zemlje ne budu ratifikovale SSP, ne mogu se otvoriti pregovori o članstvu.
- Nakon što je Velika Britanija, koja ima veoma tvrd stav kada je reč o saradnji sa Hagom, ratifikovala SSP, očekujem da i preostale zemlje to učine najkasnije do kraja godine, kada treba da se odlučuje o našem statusu kandidata - kaže Nikola Jovanović iz Centra za novu politiku.