Državni vrh se bori za Srbiju u EU
Zvaničnici Srbije, među kojima i predsednik države Boris Tadić, boraviće od 21. do 26. marta u Briselu, gde će evropskim zvaničnicima predstaviti sprovođenje Akcionog plana za ispunjenje statusa kandidata Srbije za članstvo u Evropskoj uniji. U delegaciji Srbije biće i potpredsednik Vlade Božidar Đelić, zamenik premijera Ivica Dačić i šefica Kancelarije za evropske integracije Milica Delević, preneo je portal EurAktiv Srbija.
Tadić bi u subotu 26. marta trebalo da se sastane sa komesarom za proširenje Štefanom Fileom. U ponedeljak i utorak 21. i 22. marta, Đelić i Dačić trebalo bi da
razgovaraju sa komesarkom za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i odgovor na krizu Kristalinom Georgijevom i komesarkom za unutrašnje poslove Sesilijom Malmstrem.
Na sajtu EU nisu navedene teme razgovora, a plan posete nije dostupan ni u pres službi MUP-a Srbije.
Kako je EurAktivu rekao Vladimir Međak iz Kancelarije za evropske integracije, na sastanku Odbora za prelazni trgovinski sporazum biće konstatovane sve značajne mere koje su preduzete od prethodnog sastanka u martu prošle godine i razmotreno u kojoj meri su Srbija i EU ispunile obaveze iz tog sporazuma.
"Bilo je problema u samom sprovođenju Sporazuma, na primer u vezi tranzitnog saobraćaja, što nije funkcionisalo baš kako treba. Liberalizovan je tranzit, ali su neke države članice i dalje tražile dozvole, kao i mi njima, što nije trebalo da se dešava, pa
će se o tome razgovarati", kazao je Međak.
Upitan kako će problem dvostrukih akciza na gorivo u Srbiji uticati na ocenu sprovođenja sporazuma, on je rekao da su u toku dogovori sa Evropskom komisijom o tom problemu i da postoji nekoliko predloga, ali da do konačnog rešenja neće biti objavljivani detalji. On kaže da će biti konstatovana i zabrana izvoza pšenice koju je Srbija uvela uz dogovor sa EU, jer se takve mere moraju i zvanično ubeležiti na sastanku.
Kako je naveo, biće konstatovano i da je Srbija zabranila uvoz nekih vrsta mesa, nakon pojave dioksina u lancu ishrane u Nemačkoj i Holandiji i da je kasnije povukla zabranu pošto je opasnost prošla. Međak je naveo da će u Briselu biti razmotrene i konkretne mere Srbije za jačanje konkurencije, a da će u domenu državne pomoći
biti predstavljen i plan za usklađivanje sa EU do 1. januara 2013. godine.
Biće razmotrene i zakonodavne i praktične mere koje se sprovode u zaštiti intelektualne svojine, dok će tema sastanka stalnog unapređenog dijaloga biti sloboda pružanja usluga, javne nabavke, liberalizacija klretanja kapitala, javno zdravlje i zaštita potrošača, kaže Međak.