Štrbac: Beograd odustao od Purde
Srpsko pravosuđe uskoro će se zvanično obratiti Sudu BiH sa konstatacijom da odustaju od predmeta protiv Tihomira Purde i još dvojice hrvatskih branitelja optuženih za ratni zločin počinjen 1991. godine u Vukovaru. Ovo tvrdi za "Vesti" direktor Dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac koji kaže da protiv Purde srpsko tužilaštvo nema ni jedan valjan dokaz.
"Pažljivo sam pregledao spise iz ovog predmeta i na osnovu predočenih dokaza, a posebno iskaza svedoka, ni ja ne bih osudio Purdu, ni danas ni pre 20 godina. Jedino mi je žao što je Hrvatska naprasno počela da vodi računa o "pravu i pravdi", a ni sami ne znaju koliko su Srba osudili na višedecenijske kazne sa mnogo manje dokaza i činjenica", kaže Štrbac.
Prema njegovim rečima, zvaničan dopis Srbije u kome će odustati od zahteva za izručenjem Tihomira Purde uslediće za nekoliko nedelja, odnosno pošto istražni sudija završi "mini turneru" po Hrvatskoj i BiH.
I Josipović uveren
Da će Purda biti oslobođen upravo po ovom scenariju iz Avganistana je indirektno potvrdio i hrvatski predsednik Ivo Josipović.
- Uveren sam i da će Tužilaštvo Srbije, čiji će predstavnici prisustvovati ispitivanju Purde, samo utvrditi da nema razloga da se protiv njega dalje vodi postupak - izjavio je Josipović.
|
"Istražni sudija je već bio u Hrvatskoj gde je saslušao dvojicu preostalih osumnjičenih za ovaj zločin, Petra Janjića Tromblona i Danka Maslova, a zatim je, u Sarajevu, razgovarao i sa Purdom. Međutim, na osnovu prikupljenih dokaza, najverovatnije će posle svega predmet vratiti Tužilaštvu za ratne zločine, a oni će potom formalno obavestiti nadležne u Bosni da ne postoje elementi za izručenje Srbiji, posle čega će Purda biti slobodan čovek", kaže Štrbac i dodaje da su u Srbiji do sada saslušani i svi saborci Bobana Gačića, nekadašnjeg vojnika JNA, koji je preminuo posle pet dana u bolnici u Vukovaru, ali da niko od njih ne tereti optužene.
"Niko od tih regruta zapravo nije video šta se zapravo dogodilo tog 5. januara 1991. godine u Borovu naselju kod Vukovara. Istovremeno, Petar Janjić Tromblon i Danko Maslov u svojim iskazima tvrde da su vojnici za koje se sumnjiči nastradali od gelera minobacačke vatre. On čak u svojoj knjizi koju je objavio 2003. godine tvrdi da je "kroz kišu metaka srpskih snaga" svojim automobilom prevezao Gačića u bolnicu i prvog dana bio ispred operacione sale dok se nije uverio da je ovaj mladić preživeo", zaključio je Štrbac.
Dvostruki aršini
Direktor Veritasa tvrdi i da nijedan ozbiljniji sud u eventualnom procesu ne bi prihvatio priznanje koje je Purda svojevremeno dao vojnoj policiji.
"Na osnovu takvih iskaza u Hrvatskoj je osuđeno na stotine Srba, ali evo, doživeli smo da su oni sada najglasniji da se takvi dokazi više ne priznaju. Doduše, to im nije smetalo da pre 18 godina na višedecenijsku kaznu zatvora osude Ivicu Vuletića koji je pod stravičnim batinama priznao da je navodno ubio više od 60 Hrvata. Ni jedno od tih ubistava nije potvrđeno u Haškom tribunalu, ta ubistva se nikada nisu dogodila, ali je Vuletić odležao 18 godina", zaključuje Štrbac.