Verica Barać u raljama "Novosti"
Dnevni list "Novosti", koji je u većinskom vlasništvu biznismena Milana Beka, i koji uređuje Manojlo Vukotić, u pamfletu potpisanom sa V.N. optužio je Vericu Barać, predsednicu Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije, da dok govori o tuđim milionima "vešto skriva" svoja primanja koja navodno iznose 150.000 dinara (oko 1.500 evra) mesečno.
Ovaj tekst je očekivani odgovor na izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, koji je, zbog zatvorenosti medija, objavljen kao plaćeni oglas u listu "Politika".
U tom izveštaju obelodanjeno je da je prodajom nekoliko preduzeća koja je kupio Beko država Srbija izgubila na desetine miliona evra.
Verica Barać nije juče želela da komentariše pisanje "Novosti", ali je poručila da će ubrzo objaviti odgovor na tužbu koju je protiv nje podneo Milan Beko.
Čedomir Čupić, profesor Fakulteta političkih nauka i nekadašnji član Saveta je ogorčen napadom na Baraćevu, koja ima hrabrosti da javno govori o malverzacijama moćnika u Srbiji.
Poziv na javni linč
|
- Niko nema pravo da je proziva u vezi sa njenim primanjima jer je ona imenovani funkcioner kojoj Vlada Srbije određuje platu, podseća Čupić. On dodaje da je hrabrost koju Baraćeva pokazuje ravna podvigu, jer živimo u društvu u kome se afere zataškavaju i bacaju pod tepih.
- To je razlog zbog čega Savet smeta moćnicima, i oni zato vrše pritisak da se Verica Barać smeni sa tog položaja. A Vlada je ne razrešava zbog velikog ugleda koji ona uživa kod naroda, ocenjuje Čupić i očekuje reakciju Vlade na javno blaćenje Baraćeve.
Smatrajući da se radi o "neuobičajeno žestokom napadu na Vericu Barać", Ljiljana Smajlović, predsednica Udruženja novinara Srbije, tvrdi da su "u ovom slučaju "Novosti" prozvale i Vladu Srbije", odnosno da je u pitanju "na neki način i jasan izazov Vladi".
- Nije, dabome, nelegitimno javno postavljanje pitanja o primanjima Verice Barać i o tome ko i kako ocenjuje kvalitet njenog rada. Ali upravo zato mislim da je ovo dobar povod da se vlast oglasi kako bismo tačno znali da li ova država ceni i podržava rad gospođe Barać i Saveta za borbu protiv korupcije - kaže za "Vesti" Smajlovićeva.
Nedopustivo
|
Međutim, sudeći prema izjavi Milivoja Mihajlovića, šefa Vladine kancelarije za odnose sa medijima, datoj našem listu, Cvetkovićev kabinet nema nameru ili ne sme da se oglasi.
- Vlada za sada neće raspravljati o tome, a da li će ovo pitanje u budućnosti biti na dnevnom redu, ne mogu reći. Savet jeste formirala Vlada, ali je to nezavisno telo. Pa, ne može Vlada komentarisati svaki tekst u novinama - rekao je, gotovo ljutito, Mihajlović.
Beko (opet) tužio Baraćevu
Savet za borbu protiv korupcije saopštio je da je Milan Beko podneo još jednu tužbu protiv predsednice Saveta za Verice Barać kojom je zatražaio naknadu materijalne štete od dva miliona dinara.
Tužba je podneta zbog navoda Saveta da je Beko jedan od monopolista u Srbiji koji je tu poziciju sticao na nezakonit način.
"Kada tajkuni i drugi veoma zaštićeni pojedinci nekoga tuže i smatraju da su neka njihova prava povređena, onda državne institucije veoma brzo reaguju", ukazao je Savet i dodao da kada se "isti ti zaštićeni pojedinci nađu u ulozi tuženih, onda državni
Savet takavo postupanje državnih organa doživaljava "kao snažan pritisak" da se oteža ili pokuša potpuno onemogućiti rada tog tela Vlade Srbije.
"Može se uočiti da se za ovakve pritiske sve više zloupotrebljavaju mediji, čiji su vlasnici tajkuni, ili su im vlasnici i dalje sakriveni, ali ih možemo prepoznati po njihovom delovanju", naveo je Savet. |