"I mi smo od EU očekivali demokratiju, slobodu i sigurnost, ali..."
U potpunosti razumem ambiciju Srbije da postane, što je pre moguće, normalna evropska zemlja, što sada znači da bude članica Evropske unije, istakao je danas predsednik Češke Vaclav Klaus, ali je upozorio da postojeće promene u EU moraju biti razlog za zabrunutost svih nas.
Predsednik Češke Vaclav Klaus izjavio je danas u Beogradu da njegova zemlja snažno podržava pristupanje Srbije Evropskoj uniji, ali je i upozorio da bi članstvo u tom savezu moglo da nosi i određena razočaranja.
U obraćanju članovima Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), gde mu je dodeljena Povelja o izboru za inostranog člana Akademije, Klaus je rekao da su aktuelne "radikalne promene u EU razlog za zabrinutost svih".
U predavanju pod nazivom "Osvrt na transformaciju Češke i Srbije" češki predsednik je ocenio da u EU ne treba da postoji samo jedan, kako je rekao, imperijalni centar u kome se donose sve odluke.
On je kazao da je Češka početkom devedesetih godina očekivala demokratiju, slobodu i socijalnu sigurnost a da je danas na delu "deficit demokratije i odsustvo odgovornosti", umesto socijalne sigurnosti postoji socijalno tržište a upravljanje iz Moskve zamenjeno je upravljanjem iz Brisela.
Klaus je rekao da podržava članstvo Srbije u EU, uprkos tome što obe zemlje "trpe u razvoju zbog razvoja situacije u EU". On je rekao da pravi razliku između Unije i Evrope i da može da zamisli "neku drugačiju sliku normalnosti", ali da ni Češka ni Srbija "ne drže u rukama ključeve te normalnosti".
On je dodao da se to oseća u gotovo svim zemljama istočne Evrope ali da se taj problem potcenjuje jer svi žele da postanu članovi Evropske unije, bez obzira ne te probleme.
Klaus kaže da "postavlja znak pitanja" kada je reč o budućnosti Evrope jer je Evropa zaboravila šta stoji njene izgradnje i zbog toga što je, kako je rekao, uništena izuzetnost zasnovana na demokratiji i poštovanju različitosti njenih stanovnika.
Češki predsednik je rekao da je u životu dobio brojne domaće i strane nagrade ali da mu je današnja veoma važna jer je Srbiju oduvek visoko cenio, još od kako je u novembru 1967. godine prvi put posetio Beograd. Dodeli Povelje prisustvovali su i predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, ministri Vuk Jeremić, Božidar Đelić, Nebojša Bradić, Žarko Obradović, kao i predsednica parlamenta
Slavica Đukić Dejanović.