"Nikom nije jasno šta se od Srbije očekuje"
Hrvatska se još jednom pokazala kao dobar komšija, pa je blokirala Srbiju na putu ka EU. Zbog čega? Nikom nije zapravo jasno. Kolinda Grabar Kitarović kaže za naše dobro?! Ipak, ako se osvrnemo dve godine unazad, akcioni plan za otvaranje poglavlja 23 koje se tiče pravosuđe i osnovnih prava, Srbija je napravila na osnovu uslova tada zadatih. Te uslove zadale su zemlje članice EU, a među njima i Hrvatska. Ali, zašto su se sada Hrvati predomislili?
Na to pitanje šefica srpskog pregovaračkog tima daje iskren odgovor:
- Na vaše pitanje imam iskren odgovor, ne znam - rekla je Tanja Miščević za B92.
Kako je istakča, nikom nije jasno šta se od nas očekuje, te veruje da će Brisel rešiti problem sa Zagrebom.
Pročitajte još:
* Bečki "Standard" zemljama SFRJ: Ostavite jedni druge na miru!
* Ipak rampa Zagreba: Hrvatska blokirala Srbiju
* "Zaprepašćeni smo, ali nećemo menjati zakon samo zato što Hrvatska tako hoće"
Ona objašnjava da Hrvatska između ostalog traži i ukidanje zakona o univerzalnoj jurisdikciji, odnosno suđenje za krivična dela, koji pored Srbije ima još 11 zemalja članica EU. Zagreb zahteva i drugačiji odnos prema svojim manjinama u Srbiji.
- Najveći broj država članica nema garantovana mesta za manjine u parlamentima već ima drugi princip. Zato garantovanje mesta kroz učešće manjina ne moze biti uslov postavljen od strane EU - kaže Miščević.
I baš zato Beograd sada od Brisela i ostalih 27 država članica očekuje da reše novonastali problem sa Hrvatskom.
U međuvremenu, predsedenica Hrvatske spušta loptu i kaže da nemaju nameru da postavlaju nikakve ultimatume.
- Reč je jednostavno o ispunjavanju preduslova. Ne sviđa mi se ono što čujem od nekih političara iz Srbije da je Srbija ispunila sve svoje obaveze te da kritikuju našeg ministra Miru Kovača zbog inisistiranja na poštovanju Sporazuma o međusobnoj zaštiti nacionalnih manjina i na ukidanju tzv. univerzalne jurisdikcije - kaže Kolinda Grabar Kitarović
Potpredsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović podseća da je slična situacija u regionu vec viđena.
- Imali smo prilike da vidimo kada da je Slovenija pokušala iste stvari da uradi sa Hrvatskom. U ovom trenutku treba najpre čekati stav Brisela i ne treba preduzimati ishitrene mere - kaže on.
Đukanović podseća da su granica na Dunavu i status proteranih Srba iz Hrvatske samo neka od otvorenih pitanja izemđu dve zemlje koja bi uskoro trebalo da se nađu na dnevnom redu.