"Vađenje organa je ratni zločin"
Stručnjak za međunarodno i humanitarno pravo pri Evropskom savetu za međunarodne odnose Antoni Dvorkin smatra da bi se kriminalna dela navedena u izveštaju specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija mogla okvalifikovati kao ratni zločini.
"Da bi se neki zločin tretirao kao ratni, mora da se dogodi u kontekstu oružanog sukoba, a to je svakako bio slučaj na Kosmetu 1999. godine. Neke optužbe iznete u Martijevom izveštaju odnose se na tretman srpskih zarobljenika, a svako maltretiranje, a kamoli ubijanje ili uzimanje organa ratnih zarobljenika je ratni zločin. U Martijevom izveštaju iznose se i optužbe za organizovani kriminal, što je obično u nadležnosti nacionalnih sudova," ističe Dvorkin, prenosi Bi-Bi-Si.
Pošto Haški sud za zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije više ne podiže optužnice, Dvorkin smatra da su za istragu i pokretanje eventualnog sudskog postupka nadležni Euleks na Kosmetu i vlasti u Tirani.
Euleks u panici
Posle objavljivanja izveštaja specijalnog izvestioca Saveta Evrope o ljudskim pravima Dika Martija o trgovini organima otetih i ubijenih civila, kojom je navodno rukovodio Hašim Tači, u Euleksu je zavlada panika jer bi misija EU mogla da dođe u situaciju da vodi istragu protiv šefa vlade koja joj je pružila gostoprimstvo. |
U slučaju da te dve instance ne postupe na odgovarajući način, Dvorkin ističe da postoji i treća, mada malo verovatna alternativa.
"Koncept univerzalne jurisdikcije dozvoljava trećim zemljama da pokreću istragu i da sude osobama osumnjičenim za ratne zločine ili zločine protiv čovečnosti, koji inače ne zastarevaju. Dakle, takvi procesi mogući su u onim zemljama koje su usvojile Zakon o univerzalnoj jurisdikciji. Međutim, poslednjih godina to se sve ređe događa zbog politički problematičnih i kontroverznih slučajeva u Belgiji, Španiji i Velikoj Britaniji".
Marti u svom izveštaju navodi i da su međunarodni zvaničnici na Kosmetu znali za ilegalne aktivnosti OVK-a, uključujući trgovinu ljudskim organima, ali su u interesu stabilnosti o tome ćutali.
Dvorkin je izrazio sumnju da bi zbog toga mogli krivično da odgovaraju, pošto bi trebalo dokazati da su ti zvaničnici mogli da spreče te zločine ili da su na neki način u njima saučestvovali.
Prema Dvorkinovom mišljenju, Martijev izveštaj neće zaustaviti najavljene pregovore Beograda i Prištine, ali svakako odražava zabrinutost ne malog broja evropskih zemalja zbog prirode države koja se rađa na Kosmetu.
"Zato mislim da ćemo uskoro, uporedo sa naporima u pravcu rešenja konačnog statusa Kosmeta, videti veći naglasak na rešavanju problema koji postoje na samom Kosmetu", zaključuje Dvorkin.