Balkan će u EU kad Beograd bude spreman
Eventualni zajednički ulazak zemalja zapadnog Balkana u EU zavisiće većinom od napretka Srbije u narednoj fazi i sposobnosti političara u BiH i albanskih političkih lidera da pokrenu svoje zemlje napred, navode diplomate EU.
"Ukoliko Srbija opet zaostane zbog neuspeha da uhapsi Ratka Mladića i ako ta blokada potraje onda su šanse za zajednički ulazak u EU male. U tom slučaju imali bi prilično individualan, dugoročan pristupni proces", rekao je neimenovani viši diplomata EU.
Ako Srbije uspe da uhapsi Ratka Mladića pre isteka sledeće godine i ako zauzme konstruktivan pristup Kosovu onda postoji realna šansa zajedničkog ulaska Srbije i Crne Gore, kažu diplomate.
U najboljem slučaju sve zemlje zapadnog Balkana, osim Kosmeta, mogu početi pristupne pregovore sa EU 2012. godine, piše danas portal "EUObzerver".
"Skoplje, Sarajevo, Podgorica i Tirana treba da znaju da će Srbija biti u stanju da uhvati korak sa njima u procesu evropskih integracija čim Beograd reši problem sa Haškim tribunalom i pitanje Kosova", rekao je zvaničnik EU koji se bavi zapadnim Balkanom.
"Ukoliko drugi nisu spremni kada bude Beograd onda može biti slično kao sa Hrvatksom, Zagreb je bio previše ispred da bi povukao sve zemlje zapadnog Balkana. Beograd bi mogao da bude voz za druge u regionu, ali samo ako su spremni da uskoče kada voz krene", kaže taj diplomata.
Od ključne važnosti je i rešenje dva najvažnija otvorena pitanja - Kosovo iMetohijha i spor Makedonije i Grčke oko imena.
Diplomate se slažu da bi zajednički ulazak ubrzao pristupni proces, kao što je bio slučaj sa viznom liberalizacijom. Mogle bi se pojaviti dve grupe: Srbija, Makedonija i Crna Gora u prvoj i BiH, Albanija i Kosovo u drugoj.
U slučaju BiH postoje izražene razlike između najuticajnijih zemalja EU i SAD. London i Vašington veruju da ne treba da postoji veliki jaz između Srbije i BiH pri ulasku u EU i da je BiH potreban njen vlastiti pristupni sporazum, dok se drugi veliki igrači EU ne slažu. Postoje i oni koji se zalažu za grupni ulazak, sa Kosovom već čvrsto na putu sledeći svoje susede u EU.
Ništa od grčkog plana
Ambicije Grčke da 2014. zapadni Balkan zajedno uđe u EU, što se podudara sa atinskim predsedavanjem Evropskim savetom, potpuno su ignorisale članice bloka. Čak su i na Balkanu reagovanja bila generalno slaba uz izuzetak Srbije gde su i mediji i političari pozdravili ovu inicijativu, koju je prvi izneo grčki ministar inostranih poslova Dimitris Drucas pre manje od godinu dana. Grčka je sada smanjila svoje ambicije, predlažući da se 2014. godine odluči o datumu ulaska u EU zemalja zapadnog Balkana. "To je mnogo realističnije od prvobitnog grčkog predloga. Ali to je potpuno beskorisno. Najavljene datume koristiće samo političke snage u zemljama zapadnog Balkana tokom izbornih kampanja", rekao je zvaničnik EU za "EUObzerver". |