Utorak 3. 3. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Četvrtak 11.01.2018.
20:59
Vestionline, Tanjug A

Srbi EU vide kao pretnju, a kako stoje ostale balkanske zemlje?

Najveći evroskeptici na Zapadnom Balkanu su Srbi, dok su građani Kosova, koji se u ovom istraživanju posmatraju posebno, kao i Albanije, najviše okrenuti ka Evropskoj uniji (EU) u ovom regionu, pokazalo je istraživanje programa EU "Horizon 2020".

pixabay.com
Srbi u EU vide pretnju, dok su Albanci najviše okrenuti ka njoj

Prema tim podacima, Srbija na Zapadnom Balkanu prednjači i u stavu da EU donosi koristi samo onima koji su bogati i moćni, smatra gotovo 60 odsto ispitanika, prenosi Blic i dodaje da na taj način razmišljaju i Makedonci - 50 odsto, dok Albanci Evropu na ovaj način vide u mnogo manjoj meri.

Kako se navodi, Srbi u Evropskoj uniji vide i pretnju, kako po kulturni identitet, tako i po ekonomiju, dok najmanje bojazni da će Unija ugroziti njen kulturni identitet imaju ispitanici iz Albanije, koji od svih učesnika ankete u najmanjoj meri smatraju da je EU loša za njihovu ekonomiju.

Istraživanje je pokazalo da su Crnogorci, iako su najbliži ulasku u Evropsku uniju, skeptičniji i od građana Kosova i Albanije, kao i da slične stavove u sve tri oblasti imaju Makedonija i Bosna i Hercegovina, koje nisu toliki evroskeptici kao što je to slučaj sa Srbijom, niti poput Srbije vide toliku pretnju EU po njihovu ekonomiju i kulturni identitet.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2026 © - vesti online