Sudstvo u rukama mafije?!
U stanu u Valensiji u kom su se krili članovi zemunskog klana španska policija pronašla je tajna pisma. Ona sadrže detalje o tome kako je kriminalna organizacija uticala na svedoke procesa protiv šefa grupe Luke Bojovića. Pisma su predočena sudijama Višeg suda u Beogradu, ali oni nisu želeli da ih uzmu u obzir, već su prihvatile nameštena svedočenja i oslobodile Bojovića, piše istraživačka mreža KRIK.
Inače, Bojović je početkom meseca pravosnažnom odlukom Apelacionog suda u Beogradu oslobođen odgovornosti za ubistvo Branka Jeftovića Jorge i pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka, kao i za ubistvo njihovih telohranitelja 2004. godine, koji su stradali tokom pucnjave. Apelacioni sud tako je potvrdio prvostepenu oslobađajuću presudu koju je izrekao Specijalni sud.
Dok je u Španiji Bojović osuđen 2014. godine na 18 godina zatvora zbog organizovanog kriminala, u Srbiji je oslobođen optužbi za trostruko ubistvo. Dokazi korišćeni na sudu u Španiji nisu bili dovoljni da srpsko pravosuđe osudi Bojovića za organizovanje kriminalne grupe.
Sudije u Srbiji nisu prihvatale bitne dokaze, između ostalih i one koji pokazuju da se uticalo na svedoke da daju iskaz u Bojovićevu korist, istaklo je tužilaštvo u žalbi koju poseduje KRIK. Zbog toga je tražilo da se postupak ponovi i da ga vodi novo sudsko veće, ali je taj zahtev odbijen.
Pročitajte još:
* Sretko Kalinić bio uračunljiv kada je ubijao
* Luka Bojović oslobođen optužbi za ubistva
Miloš Simović, član Bojovićeve grupe, svedočio je u Beogradu, a tužilaštvo je došlo do dokaza da je bio pripremljen da pred sudom govori u Bojovićevu korist, ali sudsko veće te dokaze nije prihvatilo.
U jednom od stanova u španskom primorskom gradu Valensija 2012, gde su se krili pripadnici grupe, policija je pronašla nekoliko pisama. Pisma nisu potpisana i ne zna se tačno ko ih je sastavio, ali se u njima komentariše sudski proces protiv Bojovića u Srbiji. Pisma pokazuju da je Simovićeva odbrana iznuđena, kao i da je vršen pritisak na druge svedoke, tvrdi tužilaštvo. Simoviću je obećano da će mu porodica, ukoliko ne optuži Bojovića, biti zbrinuta.
Selektivni svedoci
Tužilaštvo se, piše KRIK, žalilo i da su sudije selektivno birale svedoke. Nisu prihvatili svedočenje Ivane Buhe, koja je bila devojka ubijenog kriminalca Branka Jevtovića Jorge. S druge strane, prihvaćena su svedočenja ljudi bliskih Bojoviću, poput pevačice Svetlane Ražnatović Cece, pevača Ivana Gavrilovića, fudbalskog menadžera Stojana Novakovića, fudbalera Nikole Lazetića, koja su, prema tužilaštvu, nerelevantna za ovaj slučaj, s obzirom na to da motiv Jevtovićevog ubistva nije bio u vezi sa estradom ili transferom fudbalera.
Simović je, dok je iznosio odbranu, čitao tekst koji je bio iskucan na papiru, skoro identičan sadržini pisma sa nazivom "Motiv", koje je pronađeno u Valensiji.
Uprkos tome u Beogradu su Sretko Kalinić, koji je na sudu direktno optužio Bojovića za ubistva, i Simović osuđeni na 35 i 30 godina robije, dok je njihov šef Bojović oslobođen.