Srbi u drugoj ligi mafijaša
Prema upravo objavljenom izveštaju Europola, organizacije za saradnju evropskih policija, procenjuje se da u Evropskoj uniji postoji oko 3.600 kriminalnih grupa. Iako se tačno ne precizira iz kojih su sve država kriminalci koji "ordiniraju" po EU, iz izveštaja se može videti da je jedan broj i iz zemalja Zapadnog Balkana, odnosno Srbije.
Među osam glavnih kriminalnih pretnji za Stari kontinent, Europol je izdvojio borbu protiv preprodaje sintetičkih droga, trgovine ljudima, ali i borbu protiv kriminalnih grupa iz Zapadne Afrike i Zapadnog Balkana, među kojima su i srpske grupe.
Da su Srbi značajni u evropskim okvirima što se tiče kriminala, ali da nisu u takozvanoj prvoj ligi, objašnjava za "Vesti" Mile Novaković, nekadašnji načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije.
Trgovina oružjemSrpske kriminalne grupe, prema Europolu, ostaju među najmoćnijim u trgovini oružjem na Starom kontinentu. Naime, oružje i organizovane kriminalne grupe koje ga prodaju, uglavnom potiču sa Zapadnog Balkana i država bivšeg SSSR. Motociklističke grupe su, kako se navodi, najviše umešane u trgovinu oružjem, a otvorile su i svoje ogranke u državama Zapadnog Balkana. |
- Ima srpskih kriminalnih grupa u evropskim okvirima, ali one nisu najuticajnije. Najjače u Evropi su ruske, ukrajinske, italijanske, turske i albanske bande. Svakako smo prisutni u kriminalu, ali nismo u vrhu, u prvoj kategoriji - kaže Novaković.
On dodaje i da srpske bande u Evropi nemaju jedinstvenu strukturu, već se manje-više nezavisno jedna od druge bave kriminalom.
- Srbi su najprisutniji u trgovini drogama i takozvanom klasičnom kriminalu, odnosno preprodaji oružja, krađama, pljačkama i razbojništvima - objašnjava Novaković.
U izveštaju Europola, posebno je naglašena uloga Zapadnog Balkana kao tranzitnog mesta za šverc droga u EU. Kako se navodi, heroin i kokain iz Turske i Afrike, preko Zapadnog Balkana ulaze u EU, kao i ilegalni emigranti.
Vrednost evropskih tržišta drogama se procenjuje na oko 12 milijardi evra. Sa četiri miliona korisnika i potrošnjom od 124 tone kokaina godišnje, ova droga je posle marihuane druga po prodaji u Evropi, koja ostaje jedno od najvećih tržišta za prodaju kokaina u svetu.