Osam godina od stradanja gardista
Porodice poginulih gardista Vojske SCG, stradalih pre osam godina u kasarni na Topčideru, zapaliće sveće i položiti cveće kod vojnog objekta Karaš.
Vojnici Gardijske brigade Vojske SCG Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović stradali su pod još nerazjašnjenim okolnostima na straži kod vojnog objekta Karaš u Topčideru, 5. oktobra 2004. godine.
Vojna istražna komisija zaključila je da je u pitanju ubistvo i samoubistvo, dok je državna komisija ocenila da je gardiste ubila treća osoba.
Sa ubistvom povezivan i Ratko Mladić
U vezu sa ubistvom dvojice gardista dovodi se haški optuženik Ratko Mladić, a advokati porodica ubijenih gardista tražili su ranije da
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao je ranije da se |
Aktivistkinje organizacije "Žene u crnom" položiće danas vence ispred ulaza u kasarnu na Topčideru gde su pre osam godina stradali gardisti Vojske SCG, a čija smrt još nije rasvetljena.
"Žene u crnom" su od države Srbije i ministarstava policije, odbrane i pravde zatražile da "prestane da skriva istinu o ubistvima gardista i obezbedi pravdu za porodice žrtava".
"Zahtevamo da nadležne institucije pronađu i kazne sve koji su na bilo koji način odgovorni za ubistvo dvojice gardista... Zahtevamo kraj politike nekažnjivosti, kako za zločine u ratu, tako i za zločine u miru", ističe se u saopštenju te nevladine organizacije.
Žene u crnom su ocenile da taj "zločin potvrđuje nedostatak političke volje i odgovornosti države da pročisti državni aparat od onih koji čine, podstiču ili zataškavaju krivicna dela".
"Indikativno je da u Srbiji ni 2012. godine ne postoji ni kritičan stepen pritiska javnosti da vinovnici ovih, i počinici drugih kriminalnih dela poput ubistava novinara i političara, budu privedeni pravdi", navodi se u saopštenju Žena u crnom.
Strategija države je iznurivanje porodica ubijenih vojnika i njihovih pravnih zastupnika, koji se jedini bore za istinu i pravdu, umesto da to čini država Srbija, ističe se u saopštenju.