Ima još svedoka trgovine organima?
Zamenik tužioca za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić izjavio je da bi svedočenje nekadašnjeg pripadnika OVK o trgovini organima trebalo da bude jedno od glavnih tema u predstojećim pregovorima Beograda i Prištine, ali i da bi međunarodna zajednica trebalo da nađe rešenje gde i kako bi se mogući sudski postupak odvijao.
- Želim da ova tema bude i tema na najvišem političkom nivou prilikom razgovora i pregovora Beograda i Prištine. Otvorena pitanja se moraju rešavati na najvišem političkom nivou, a ovde nema politike. Ili ima zločina ili ne. Ili ima žrtava ili nema. Neka neko odgovori porodicama 300 nestalih na severu Albanije gde su njihovi najmiliji - kazao je Vekarić gostujući u Dnevniku 3 Hrvatske televizije.
On je izrazio očekivanje da će šef međunarodnog tima za istragu trgovine ljudskim organima na Kosovu i Albaniji, Klint Vilijamson ovu istragu sprovesti do kraja, a da će Srbija biti u potpunosti kooperativna.
Pročitajte još: |
- Međutim, ovde se postavlja objektivan problem gde bi se moguće suđenje odvijalo. Šta ako se neko sutra preda sa priznanjem: "Ja sam vadio organe". Ko će biti nadležan da mu sudi - upozorio je Vekarić.
I pored najava, šef međunarodnog istražnog tima još nije kontaktirao srpsko tužilaštvo.
Tužilac Vladimir Vukčević ipak očekuje Vilijamsonovu reakciju.
- Još me niko nije kontaktirao iz Euleksovog tima, ali nije prošlo mnogo vremena od obelodanjivanja informacije da smo došli do neposrednog učesnika trgovine organima i ja očekujem da će nas Vilijamson kontaktirati - kazao je Vukčević koji nije isključio mogućnost da se ovom tužilaštvu javi još svedoka trgovine organima.
U Tužilaštvu za ratne zločine nismo mogli da dobijemo komentar na najavu makedonskih kolega koje bi takođe mogle da se uključe u istragu o trgovini organima. Kako prenosi skopska štampa, makedonsko tužilaštvo razmatra mogućnost da sasluša zaštićenog svedoka kako bi se eventualno tako razjasnila sudbina 12 Makedonaca koji su nestali tokom oružanog konflikta u ovoj zemlji 2001. godine.
Rođaci nekih od nestalih Makedonaca tvrde da su u opisima svedoka prepoznali svoje najbliže, te da će zahtevati međunarodnu istragu.
Međutim, u Makedoniji se javio drugi problem.
Eksperti za međunarodno pravo kažu da bi se u slučaju da su neki od otetih i državljani ove zemlje pojavio ozbiljan pravni problem u slučaju da su kidnapovanja izvršili Albanci, pripadnici Oslobodilačke narodne armije.
- U tom slučaju, pitanje je šta bi moglo da se uradi jer su oni po Zakonu o amnestiji već amnestirani za učešće u makedonsko-albanskom sukobu u Makedoniji. Znači, moglo bi da se sudi samo u slučaju da su ta dela učinili Albanci sa Kosova iz redova OVK - kaže skopski advokat Zvonko Davidović.