Bivši šef finansija Euleksa: Visoka cena priznanja Kosova
U slučaju Kosova i Metohije nije poštovano pravilo da su nacionalni suvereniteti i međunarodno priznate granice ključne za stabilnost u svetu i sada se plaća visoka cena, rekao je bivši šef finansija Civilne misije EU na Kosovu i Metohiji (Euleks) Martin Hajperc.
Na Kosovu mafija ima svoju državu
- Time smo prouzrokovali nestabilnost. Verujem da priznanje odvajanja Kosova od Srbije nije bilo svrsishodno i da je doprinelo nestabilnosti, kojoj smo sada svedoci - rekao je Hajperc za "Politiku".
Hajperc je u svojoj knjizi "Makijato diplomatija - Kosovo ugao Evrope", koja je promovisana na nedavnom Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, naveo da takozvana republika Kosovo nije država u kojoj postoji mafija, nego mafija koja ima svoju državu, a korumpirana elita ne bi bila u stanju da zloupotrebi svoju moć, da joj ta moć nije data odozgo.
On je dodao da je odvajanje Kosova od Srbije pre devet godina doprinelo nestabilnosti, čemu se može danas posvedočiti.
Nije kriva nemačka vojska...
Hajperc je rekao da se i danas stidi što je u martovskom nasilju na Kosmetu spaljeno i uništeno srpsko nasleđe u Prizrenu, gde su bili nemački vojnici, ali je dodao da je to krivica politike, a ne nemačke vojske, jer se u Nemačkoj veruje da vojnici nikad više ne moraju da pucaju, što je životna laž.
On navodi da je spreman da posvedoči sa kakvim se pritiscima suočavao kada je pokušao da na Kosovu i Metohiji uspostavi bilo kakav vid finansijske kontrole prištinskih vlasti, a ističe i zloupotrebu donacija iz međunarodnih i domaćih izvora.
Bolje platiti nego strahovati...
- U svakodnevnici sam doživeo da celokupno društvo plaća cenu koristi pojedinaca. To se videlo na primeru budžeta Kosova - ističe Hajperc.
On u knjizi pominje da su međunarodni, prije svega američki predstavnici, prećutno amnestirali sve štetne odluke i postupke prištinskih vlasti.
- Kada govorimo o kosovskom budžetu i njegovom planiranju, onda ustupke Prištini treba dovesti u vezu sa dobijanjem dozvole za stacioniranje Euleksa. To je išlo tako daleko da kosovska strana pominje silu i preti nasiljem ako se ne omogući povećanje plata. Često su se dešavale situacije da je lakše platiti, nego strahovati - kaže Hajperc.