Biserko: Osloboditi Jurišića je pravedno
"Optužbe protiv Ilije Jurišića u slučaju Tuzlanska kolona su neutemeljene i sud će morati da ga oslobodi", rekla je Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, posle dva dana saslušavanja novih svedoka u Veću za ratne zločine Apelacionog suda u Beogradu.
"Utisak je da beogradski sud neće imati mnogo argumenata za to da ponovi svoju presudu, odnosno da je učvrsti. Pogotovo što je i sam sudija Milan Petrović, koji je to ponovo i u ovom slučaju, pred londonskim sudom zapravo potvrdio da se presuda bazirala, pre svega, na jednom dokumentu koji nije postojao. Svi svedoci su isticali da nisu postojale muslimansko-hrvatske formacije, kao što se tvrdi u toj presudi. To je znači bilo 1992. godine, početkom te godine, kada još nije ni bilo naznake o bilo kakvoj saradnji bilo koga na terenu. Čak su to tvrdili i Srbi, koji su bili deo tog operativnog ili rezervnog sistema", rekla je Biserko za Dojče Vele.
Zbog svega toga Sud u Beogradu će morati da oslobodi Iliju Jurišića, smatra Biserko.
"Beograd je tokom ovog leta izgubio dosta bitaka, pre svega zato što se ponašao manipulativno i izlagao nepotrebnim situacijama, u kojima se ogolila politika Beograda, i to ne samo sada nego i u protekle dve decenije“, istakla je predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.
"Mislim da bi bilo jako važno da se Ilija Jurišić oslobodi, i da se nekako otvori taj kanal normalizacije odnosa između Srbije i Bosne i Hercegovine. Jer, ta presuda, kao i ona Ganiću, zapravo je trebalo da posluži Srbiji da dokaže kako su Bošnjaci započeli sukob sa Jugoslovenskom narodnom armijom (JNA). I to je, zapravo, deo čitave strategije koja se vodi iz Beograda, u smislu interpretacije i forsiranja narativa koji Srbiju stavlja u jednaku poziciju sa ostalim stranama, pre svega tu mislim na Bosnu i Hercegovinu", dodala je Sonja Biserko.
Prema njenom mišljenju oslobađanje Jurišića bi bio "čin jednog pravednog suđenja“ i doprinos popuštanju napetosti između Sarajeva i Beograda.
"Može se desiti da smanje kaznu, ili nešto slično tome, ili da mu potvrde kaznu za ono vreme koliko je već bio u zatvoru, znači tri godine. To su sada sve brojne špekulacije, ali eto ja se nadam da će Beograd i beogradski sud pokazati dovoljno mudrosti u ovoj situaciji, i osloboditi tog čoveka. Zato što bi to bila vrlo loša poruka i međunarodnoj zajednici, Evropskoj uniji posebno, od koje zavisi i kandidatura Srbije. To su sve važni činioci koji će opredeljivati EU u oceni Srbije, i njene spremnosti da se pridruži Evropi. To je čitava slika u koju spada i ovaj slučaj Jurišić."
Na jučerašnjem svedočenju u Apelacionom sudu svedočili su Jurišićevi nekadašnji saradnici koji su tvrdili da je napad na kolonu vojnika JNA u Tuzli bio čin samoodbrane jer su "pijani vojnici JNA pucali na sve strane“.
Jurišić je uhapšen na beogradskom aerodromu 2007. godine i sudi mu se za slučaj Tuzlanska kolona kada je 15. maja 1992. godine u napadu na kolonu JNA poginuo najmanje 51 vojnik, a njih 50 ranjeno.
Apelacioni sud presude ne izriče javno, kao prvostepeni sudovi, i pretpostavlja se da će stranke u postupku o presudi biti obaveštene pismenim putem. Rok za donošenje odluke je sedam dana od završetka rasprave.