"'Tuzlanska kolona' napadnuta iz samoodbrane"
U drugostepenom postupku protiv jednog od nekadašnjih komandanata policije u Tuzli Ilije Jurišića, optuženog za napad na kolonu JNA 1992. godine, danas su svedočili njegovi nekadašnji saradnici, koji tvrde da je napad na vojnike počinjen u samoodbrani, odnosno da je "na vatru odgovoreno vatrom".
U pretresu pred sudskim većem Apelacionog suda u Beogradu, putem video linka sa sudom u Sarajevu, svedočio je nekadašnji načelnik stanice javne bezbednosti u Tuzli Meho Bajrić, koji je potvrdio da je Jurišiću izdao naredbu da 15. maja 1992. "na vatru odgovori vatrom", neposredno pred napad bošnjačkih snaga na kolonu JNA.
Bajrić je rekao da je putem radio veze čuo "vapaje" policajaca koji su obezbeđivali kretanje vojne kolone i koji su mu preneli da su "pijani rezervisti JNA pucali na sve strane".
On je naglasio da nije reč o naredbi, nego "o legitimnom pravu da se zaštite životi građana Tuzle i velikog broja izbeglica" i dodao da do tada nije bila praksa da tuzlanska policija obezbeđuje prolaz vojnih kolona.
Bajrić je rekao da je 15. maja 1992. obezbeđivano kretanje vojnika iz kasarne "Husinska buna" jer su vojnici ranije tog dana opljačkali magacin u kome su se nalazila materijalno-tehnička sredstva.
Jurišićev kolega Budimir Nikolić, koji se tog dana nalazio u kancelariji sa njim i Bajrićem, posvedočio je danas da je Jurišić bio bliži radio stanici i dodao da bi, da Jurišić nije izdao naredbu za napad, to učinio on.
Glavni pretres će biti nastavljen sutra, kada bi trebalo da svedoči bivši gradonačelnik Tuzle Selim Bešlagić.
Dokazi za Ganića idu i za Jurišića
Sudsko veće Apelacionog suda u Beogradu, koje sprovodi drugostepeni postupak protiv Ilije Jurišića optuženog za napad na kolonu JNA u Tuzli 1992. godine, najavilo je danas da će od Ministarstva pravde Srbije zatražiti dopis koji je upućen sudu u Vestminsteru u okviru postupka za ekstradiciju bivšeg člana predsedništva BIH Ejupa Ganića.
Dopis će biti uvršćen u dokazni materijal u procesu protiv Jurišića, na predlog njegove odbrane.
U tom dopisu, koji su potpisali ministarka pravde Srbije Snežana Malović i tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević, navedeno je da je stav Srbije da je od 27. aprila do 19. maja 1992. godine postojao oružani sukob između oružanih snaga SRJ i BIH, tvrdi Jurišićev advokat Đorđe Dozet.
Proces protiv Jurišića danas je iz publike pratila i predsednica Helsinškog odbora u Srbiji Sonja Biserko, koja je svedočila u odbranu Ganića pred sudom u Vestminsteru, koji je letos odbio njegovo izručenje Srbiji zbog ratnih zločina u Tuzli.
Jurišić je uhapšen 2007. godine na beogradskom aerodromu i od tada je u pritvoru.