Glavaš prodao odlikovanja da mu ih ne oduzmu
Ratni zločinac Branimir Glavaš, koji je iz Hrvatske zbog zatvorske kazne izrečene zbog ubistva Srba u Osijeku pobegao u BiH, objavio je danas da je za 100.000 kuna (oko 1,5 milion dinara) prodao sva svoja ratna i posleratna odlikovanja jednom nepoznatom hrvatskom iseljeniku iz Australije.
Na taj način je preduhitrio moguću akciju hrvatskog predsednika Iva Josipovića, koji može Glavašu da oduzme sva odlikovanja jer je nedavno prestao da mu važi poslanički imunitet.
Hrvatski predsednik Ivo Josipović izjavio je da Branimir Glavaš može prodati metalna odlikovanja kao fizički znak časti, ali da čast ne može preneti, prodati, niti otuđiti.
Reagujući na Glavaševo saopštenje, Josipović je istakao da moralni sadržaj časti koji nosi odlikovanje, u skladu sa zakonom, daje i oduzima predsednik Hrvatske i da je njihova dodela ili oduzimanje pitanje časti, a ne metala od kojih je sačinjeno odlikovanje.
Hrvatski predsednik je ponovio da će u ovom slučaju postupiti u skladu sa zakonom i da ga u tome neće sprečiti prodaja metalnih znakova časti, saopšteno je iz Josipovićeve kancelarije. |
Glavaš je u saopštenju opisao susret sa hrvatskim iseljenikom koji mu je u sredu zakucao na vrata kuće u Drinovcima u BiH. Muškarac mu je ponudio novac "kako bi mu olakšao život u egzilu nakon političkog progona", a Glavaš navodi da je ponudu odbio, prenosi "Večernji list".
"Budući da nisam želeo da primim novac od meni do danas nepoznatog čoveka, kao indirektni model pomoći prihvatio sam njegovu ponudu da za iznos od 100.000 kuna otkupi sva moja ratna i poratna odlikovanja", navodi Glavaš u svom saopštenju.
Tako je nepoznatom iseljeniku, navodi se u saopštenju, prodao odlikovanja koja mu je dodelio prvi predsednik Hrvatske Franjo Tuđman.
Za 100.000 kuna hrvatski iseljenik je dobio Spomenicu Domovinskog rata, Spomenicu domovinske zahvalnosti, Red hrvatskog trolista, Red Ante Starčevića, Red bana Jelačića, Red kneza Domagoja s ogrlicom i Red kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom.
Glavaš je posle te presude, izrečene zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Osijeku početkom devedesetih godina, pobegao u BiH.