Godišnjica stradanja gospićkih Srba
Jedan od najkrvavijih ratnih zločina u Hrvatskoj odigrao se početkom rata, u jesen 1991. godine u Gospiću, kada su hrvatske paravojne formacije u saradnji sa lokalnom policijom u samo nekoliko dana terora pohapsile i likvidirale više stotina Srba.
Prema podacima Dokumentaciono-informativnog centra Veritas tada je ubijeno 124 Srba, među kojima i 38 žena. Do sada su pronađeni i sahranjeni posmrtni ostaci samo 50 likvidiranih, dok se za ostalima još traga.
Najveći zločini odigrali su se između 17. i 18. oktobra.
Direktor Veritasa, Savo Štrbac objašnjava da je lov na Srbe bio organizovan i sistematičan.
- Naoružani do zuba i sa maskama, hrvatske snage su upadale u kuće i stanove mahom najviđenijih Srba i likvidirali ih na najmonstruoznije načine na više lokacija u Gospiću. Među likvidiranima su i deset bračnih parova i četiri para po jednog roditelja i deteta. Međutim, ovaj ratni zločin se izdvaja od drugih i po činjenici da je o divljanju i ubistvima bio upoznat kompletan državni vrh Hrvatske - ističe Štrbac.
Zločine u Gospiću među prvima je istraživalo Tužilaštvo Haškog tribunala, ali je ovaj slučaj, pre podizanja optužnica, bez jasnog razloga, ustupljen hrvatskom pravosuđu.
Štrbac navodi da je Županijsko državno tužilaštvo u Rijeci tek 2001. godine podiglo optužnice.
- Zbog bezrazložnog hapšenja i ubistva najmanje 50 ljudi, optužena su petorica pripadnika hrvatske vojske i policije, a pravosnažnom presudom dve godine kasnije, na 15 godina osuđeni su Tihomir Orešković, tadašnji sekretar Operativnog štaba u Gospiću, na 12 godina Mirko Norac, tadašnji komandant i na deset godina Stjepan Grandić, tadašnji komadant Druge bojne. Međutim, tom istom presudom i Orešković i Norac i Ivica Rožić su oslobođeni optužbe za likvidaciju trojice Srba iz Karlobaga, koji su 25. oktobra 1991. godine odveženi i ubijeni na lokalitetu Crni Dabar na Velebitu. Protiv poslednjeg sa spiska optuženih, Milana Čanića, tužilaštvo je samo odustalo od procesa - podseća Štrbac i dodaje da je na suđenju "van svake sumnje" utvrđeno da su sva ubistva bila planirana.
- Ipak, mada je u ubistvima učestvovalo na desetine drugih pripadnika vojske i policije do danas ni protiv jednog nije pokrenuta istraga ili podignuta optužnica - zaključuje Štrbac.
U Gospiću je prema popisu iz 1991, od 9.025 meštana, Srba bilo 36 procenata, a na popisu održanom dvadeset godina kasnije, u tom gradu je manje od pet odsto Srba.