"Herojsko držanje Vojske Jugoslavije na ponos svima"
Za sva vremena našem narodu ostaje kao putokaz i ponos herojsko držanje Vojske Jugoslavije u NATO agresiji na našu državu, poručili su iz opozicione crnogorske Nove srpske demokratije (NOVA), povodom 19. godišnjice od početka bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 24. marta 1999. godine, prenose mediji iz Crne Gore.
Kako je saopšteno iz te stranke, danas se u Crnoj Gori sa tugom sećaju svih onih koji su stradali u tih 78 dana "mržnje, zla i iživljavanja NATO pakta koji je našu zemlju bombardovao bez odluke SB UN, brutalno gazeći međunarodno pravo".
Pročitajte još:
* Amerikanac se izvinio za NATO bombardovanje: Volim vas Srbi!
* Jeziv bilans: Srbija je ubijana sa 170 atomskih bombi Hirošime
Iz NOVE dalje navode da je na hiljade vojnika, rezervista i dobrovoljaca Vojske Jugoslavije iz Crne Gore sledilo duh svojih junačkih predaka odazivajući se pozivu da brane otadžbinu od najveće vojne sile koju svet pamti, a koja je, kako kažu, "ubijala decu, žene, stare, rušila bolnice, mostove".
"I strah nije zaledio grudi našem narodu i vojsci. Otpor koji smo pružili ušao je u vojne udžbenike mnogih država kao primer hrabrosti, požrtvovanja i strategije. Za sva vremena našem narodu ostaje kao putokaz i ponos herojsko držanje Vojske Jugoslavije", saopštila je NOVA, a prenose mediji iz CG.
NOVA je članica opozicionog Demokratskog fronta.
Povodom početka NATO agresije na SRJ saopštenjem su se oglasili i u Socijalističkoj narodnoj partiji Crne Gore.
Iz SNP-a navode da je bombardovanje Jugoslavije, uz stradanje pripadnika VJ i civila, kao i rušenje puteva, mostova, bolnica, aerodroma "jedna od najtamnijih mrlja na obrazu međunarodne zajednice".
"Naša je obaveza da se sa pijetetom sećamo žrtava bombardovanja, palih vojnika i nevinih civila među kojima je bilo i dece. Da se nikad ne zaboravi i da se nikad i nikome ne ponovi", zaključili su iz SNP-a.
NATO bombardovanje Jugoslavije, započeto bez odluke SB UN i protivno Povelji UN i međunarodnom pravu trajalo je 78 dana, od 24. marta do 9. juna 1999. godine.
Okončano je potpisivanjem Kumanovskog vojno-tehničkog sporazuma i donošenjem Rezolucije 1244 SBUN koja garantuje teritorijalni integritet tadašnje Savezne Republike Jugoslavije nad Kosovom i Metohijom.