Nevreme pogodilo region: Hrvatska i BiH zavejane, kiša i vetar u CG
Zbog obilnih snežnih padavina u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini došlo je do pometnji u saobraćaju, u obe države su pojedina mesta ostala bez vode i struje, dok u Crnoj Gori nevreme besni već dva dana i izaziva velike probleme u saobraćaju.
Zbog snega u Gorskom kotaru, Lici, Slavoniji, hrvatskom primorju, kao i središnjoj i severozapadnoj Hrvatskoj saobraćaj se odvija otežano, dok za sada nema slobodnog pravca za kamione sa prikolicama i šlepere iz smera unutrašnjosti prema Dalmaciji i Rijeci, navodi HRT.
Na terenu su vozila zimske službe, koja dodatno usporavaju saobraćaj na pojedinim mestima.
Temperature su na kopnu oko nule, dok su na moru, gde u većem delu pada kiša, oko 10 stepeni.
U prekidu su takođe i mnoge trajektne, katamaranske i brodske linije na splitskom, šibeničkom, riječkom i dubrovačkom okrugu.
Hrvatski meteorolozi najavili su da će u toku noći sneg postepeno presati, dok se sutra očekuje smirivanje vremena i sunčana razdoblja.
"Avaz" navodi da je visina snega u većem delu Unsko-sanskog okruga u BiH oko pola metra, kao i to da je skoro čitav okrug bez struje.
Snega ima posebno u zapadnim, severozapadnim i severnim delovima BiH, naročito na deonicama u višim predelima, gde je za teretna vozila obavezna upotreba lanaca, prenosi Fena.
Istovremeno, za područje Mostara i Trebinja danas je na snazi crveni meteoalarm zbog obilne kiše koja je prognozirana u količini od 40 do 80 litara po metru kvadratnom.
Za Foču, Sarajevo, Bihać i Livno zbog obilne kiše na snazi je narandžasti meteoalarm zbog prognoziranih olujnih udara juga, brzine 70 do 90 kilometara na sat. Celo područje Bihaća trenutno nema vode, a stanovnici ovog okruga osetili su i zemljotres jačine 4,5 stepeni po Rihteru koji je ranije danas pogodio Hrvatsku.
Nevreme koje već dva dana besni u Crnoj Gori stvara velike probleme u saobraćaju. Pale su velike količine kiše, a samo u Cetinju više od 330 litara po kvadratnom kilometru. Vetar je na crnogorskom primorju čupao drveće, prenosi Hina.
Došlo je do problema i u vazdušnom saobraćaju, kada je avion loukost aviokompanije "Rajaner" pogodio grom, pa je zbog toga bio prisiljen da sleti u bugarsku prestonicu, Sofiju.
- Avion je trebalo da sleti u Golubovcima, nadomak Podgorice, međutim, zbog jakog nevremena su odlučili da let preusmere ka Sofiji - rečeno je Hini na podgoričkom aerodromu.
Zbog nevremena nije ni stigao avion iz Istanbula, kasnili su međunarodni letovi, a otkazana su i dva leta iz Podgorice prema Beogradu.
Kako navodi Hina, gotovo na svim saobraćajnim deonicama u Crnoj Gori ima zastoja i otežan je promet.