Ešdaun: Bosna je pion u ruskoj igri
"Zapad je zaboravio na Balkan, ali još ima mnogo posla, pogotovo u Bosni i Hercegovini, zato mi je drago što je vladi preporučeno da se uključi", kazao je za Al Džaziru bivši visoki predstavnik u BiH i član Doma lordova Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva Pedi Ešdaun komentarišući izveštaj Odbora Doma lordova za spoljne poslove o stabilnosti na zapadnom Balkanu i britanskim interesima, u kojem britansku vladu pozivaju da, uprkos Bregzitu, održi i poveća uticaj u regionu.
"Rusija će naneti štetu gde god to može"
Na pitanje koliko Rusija destabilizuje zapadni Balkan, posebno BiH, Ešdaun je odgovorio da će "Rusija naneti štetu gde god to može".
- Za Bosnu i Hercegovinu problem je što je ostala u vakuumu, koji postaje sve veći ako izostaje vladavina prava i efektivna pomoć EU. Rusija nije zainteresovana za BiH, ali jeste zainteresovana da stvori poteškoće za Zapad. Bosna je na neki je način postala pion u ruskoj igri u kojoj Rusija nastoji i dalje da širi destabilizaciju na zapadne demokratije - smatra on.
Ešdaun je dodao je da je Bosna i Hercegovina dosta nazadovala, ali da ne ide u konflikt, jer, kako kaže, nema volje za to.
- "Ne mogu reći šta se može desiti ako dođe do nečega nepredviđenog. Ipak ne vidim neko alarmantno stanje koje bi vodilo u konflikt. To nije opasnost, ali je opasno što BiH ostaje crna rupa zbog disfunkcionalnosti, korupcije i destabilizacije, to znači da ne može ići napred u takvom stanju - kaže Ešdaun i zaključuje:
- Dve stvari moraju se dogoditi da se to promeni: narod Bosne i Hercegovine mora reći da to više neće da trpi i da na ovaj način ne može da gradi budućnost i napredak za svoju decu; moraju ukloniti te političare, odnosno one koji pokušavaju da destabilizuju BiH; u tome mora da im pomogne međunarodna zajednica, pogotovo EU i Vašington.
Velika Britanija, navode u izveštaju, mora pronaći nove modalitete saradnje sa zemljama EU kako bi se održao i povećao napredak postignut u regionu posle ratova 1990-ih. Britanija mora da podrži zemlje regiona u njihovim internim nastojanjima za osnaženje demokratskih institucija, borbi protiv korupcije i stvaranju pozitivne ekonomske klime.