Utorak 13. 1. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 13.07.2015.
13:52
Srna A

"Linč Vučića je pokušaj velikih sila da Balkan uvedu u novi rat"

Stručnjak za bezbednost Predrag Ćeranić izjavio je da je očito da strani centri moći nastoje do krajnosti radikalizovati prilike u BiH i primenom različitih psiholoških operacija njene narode guraju na ivicu građanskog rata.

Reuters
Srebrenica postala seo igara velikih sila

Ćeranić naglašava da je linč premijera Srbije Aleksandra Vučića u subotu u Potočarima trebalo da bude uvod u ratne sukobe koji bi zapalili Balkan.

On je rekao da svaki događaj koji ima značajniju političko-bezbjednosnu konotaciju treba posmatrati u kontekstu regionalnih pa i geopolitičkih prilika. Jedino na taj način, kaže on, događaj poput pokušaja linča premijera Vučića u Potočarima, može biti pravilno objašnjen.

Ćeranić dodaje da je u tom kontekstu prva asocijacija britanska rezolucija o Srebrenici koja, zahvaljujući ruskom vetu, nije usvojena u Savjetu bezbednosti UN.

- Britanci su bili neverovatno uporni, nudili su više verzija rezolucije i Ruse, koji su prvenstveno nameravali da pretnjom vetom spreče stavljanje rezolucije na dnevni red sednice Saveta bezbednosti, primorali da veto i upotrebe. Ali, zašto je Britancima toliko bilo stalo da rezolucija o Srebrenici bude usvojena, koji su im ciljevi bili, koje efekte su htjeli postiću? Odgovor, kao i obično, nudi 'trag novca' - ocenjuje Ćeranić.

Nakon što su ruski privrednici, kaže on, uvažavajući sugestiju predsednika Rusije Vladimira Putina, povukli deo novca iz britanskih banaka, a reč je o sumi od 174 milijarde dolara, Britanija se našla pred finansijskim krahom ravnom onom iz 2008. godine.

- Kako bi se sprečio bankrot, ponovo kao i 2008. godine, angažovana je Sanela Dženkins s namerom da odobrovolji kralja Salmana da uloži milijarde dolara u britanske banke, i tako predupredi finansijski krah. A šta bi Dženkisova u kontaktima sa saudijskim kraljem, kojeg poznaje još dok je bio šef obaveštajne službe kralja Fahda, kao protivuslugu za finansijsku pomoć mogla ponuditi nego širenje saudijskog uticaja u srcu Evrope, odnosno na teritoriji BiH koji se najlakše može postići radikalizovanjem prilika - ističe Ćeranić.

U tom kontekstu, dodaje on, treba posmatrati biritansku inicijativu za usvajanje rezolucije o Srebrenici, ali i hutbu kojom je u petak, dan uoči skupa u Potočarima, glavni imam džamije Kralja Fahda u Sarajevu Nezim Halilović Muderis pozvao na "uništenje" lobista protiv rezolucije o Srebrenici i njihovih porodica, kao i "entiteta sazdanog na zločinu i genocidu".

- Ta džamija je pod ingerencijom Saudijske Arabije i ima eksteritorijalni status. Muderis za svoj rad ne odgovara reisu Kavazoviću, već starješinama iz Saudijske Arabije. Tako se otvara prostor za staru priču o vehabijskoj ideologiji i svim bezbjednosnim implikacijama koje su njeni sljedbenici stvorili u BiH - zaključuje Ćeranić.

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 13.07.2015. 16:23
Не знам да ли је смешно или тужно! Ко би још заратовао због изд-ајника Вучића?! Па нико у Србији не би прстом мрднуо због њега!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2026 © - vesti online