Sud u Srebrenici uzburkao strasti: Bosanskim jezikom protiv Srba
Odluka Osnovnog suda u Srebrenici da deca iz osnovne škole u Konjević polju imaju pravo da "bosanski jezik" označe kao svoj maternji, nije izazvala previše iznenađenja među Srbima u ovom gradu.
Mada u obrazloženju presude stoji i da učenici imaju pravo da "u procesu obrazovanja koriste nastavnim udžbenicima na bosanskom jeziku i da ga koriste u procesu obrazovanja, u pisanoj i verbalnoj formi", reakcija srpske zajednice je gotovo - pomirljiva.
- Reč je o protivustavnoj sudskoj odluci. Osnovni cilj je da se na ovaj način predstavi da su svi u BiH zapravo "Bosanci", te da je i jedini mogući jezik "bosanski". Dakle, u pitanju su ne naučni, već politički razlozi - kaže za "Vesti" Momčilo Cvijetinović, predsednik SDS za Srebrenicu, ujedno i profesor srpske književnosti i direktor tamošnje srednje škole.
Cvijetinović kaže da je reč o prvostepeno presudi, te da je veliko pitanje šta će biti konačna sudska odluka.
- Pretpostavljam da, ukoliko se priča ne završi na redovnom sudu, doći će do Ustavnog suda BiH koji mora da poštuje najviši pravni akt BiH, a on ne prepoznaje "bosanski jezik". Zapravo, to je termin koji je korišćen isključivo u Austrougarskoj monarhiji. Naravno, ne treba isključiti ni mogućnost da je postignut neki dogovor unutar vladajuće koalicije SNSD. Ova partija je bila na vlasti i kada je i pokrenuta čitava priča koja ima isključivo politički predznak - decidan je Cvijetinović i to argumentuje činjenicom da je u srebreničkoj srednjoj školi u upotrebi "srpski jezik".
- Niko se zbog toga ne buni, ni učenici ni roditelji Bošnjaka koji uče ovu školu, zato što je svima najvažnije da se deca što bolje osposobe za zanimanja i struke koje su odabrali. To je najvažnije. Pustimo politiku po strani kada su u pitanju deca - zaključuje Cvijetinović.
Sporne knjižice
U obrazloženju presude Osnovnog suda u Srebrenici navodi se da do trenutka dok se ne pripreme adekvatni udžbenici za osnovno obrazovanje na bosanskom jeziku i latiničnom pismu, koriste udžbenici iz Nastavnog plana i programa Tuzlanskog kantona, Federacije BiH. Ovaj proces je započet prošlog leta kada učenici Prve osnovne škole Srebrenica nisu želeli da prime đačke knjižice jer je u rubrici "maternji jezik" umesto "bosanski", upisano "jezik bošnjačkog naroda".
Pri tome, oko 140 učenika iz Konjević Polja već četvrtu godinu instruktivnu nastavu održavaju u Novoj Kasabi, a završni ispit polažu u Sarajevu, odnosno po obrazovnom sistemu koji važi u Federaciji BiH.