Dodik: Bosanski jezik ne postoji, ne namećite ga!
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da ne postoji bosanski jezik, da to ne piše ni u entitetskom Ustavu, odnosno da odluka o bosanskom jeziku nigde ne postoji.
- Bošnjački narod je odluku da je to njihov jezik doneo unilateralno - naveo je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Entitetski predsednik je naveo da nema ništa protiv da Bošnjaci pričaju i zovu svoj jezik kako žele, ali da ga ne mogu nametati nekom drugom. Zbog toga, poručio je, nema potrebe da se bilo ko ljuti, prenela je Fena.
Pročitajte još:
* Nastavlja se rat rezolucijama
* Da li je rezolucija o Srebrenici udar na Dodika i Srpsku?
* Dodik: Srebrenica? Mesto genocida i nad Srbima i Bošnjacima
Inače, predstavnici Ministarstva prosvete i kulture RS tvrde da su škole u tom bosanskohercegovačkom entitetu, uvodeći bošnjačkim učenicima u đačke knjižice "bošnjački jezik", umesto ranijeg termina "bosanski jezik", postupile na osnovu Ustava RS "poštujući tvorbena pravila srpskog jezika".
U Ustavu RS eksplicitno je utvrđeno:
"Službeni jezici Republike Srpske su: jezik srpskog naroda, jezik hrvatskog naroda i jezik bošnjačkog naroda", navode iz entitetskog resornog ministarstva u odgovoru na pitanje Fene kako to da su đaci učili iz udžbenika "bosanskog jezika", a u đačke knjižice im je zaveden "bošnjački jezik".
- Prema tvorbenim pravilima srpskog jezika od srpski narod izvodi se ekvivalentan naziv srpski jezik, od hrvatski narod izvodi se ekvivalentan naziv hvatski jezik, a od bošnjački narod moguće je jedino izvesti naziv bošnjački jezik, a nikako nije moguće izvesti naziv bosanski jezik - stoji u odgovoru Ministarstva.
"Rezoluciji o Srebrenici ne donosi ništa dobro BiH"
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će neredne sedmice pozvati na konsultacije sve odgovorne nosioce vlasti u RS i predstavnike Srba u bosanskohercegovačkim institucijama o rezoluciji o Srebrenici, za koju je ponovio da je neprihvatljiva i ne doprinosi pomirenju u BiH.
Rekao je da će obaviti konsultacije i sa političkim stranakama jer, kako je rekao, predložena rezolucija Velike Bitanije u kojoj se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici, ne donosi ništa dobro BiH.
Entitetski predsednik očekuje da se sa predstavnicima Srba u vlasti BiH postigne dogovor da bi se o neprihvatljivosti te rezolucije obavestio i generalni sekretar UN-a.