Zveckanje oružjem: Federacija gori, OHR se češlja
Kancelarija visokog predstavnika u BiH nema odgovor na zveckanje oružjem u FBiH zbog najave Hrvata o oživljavanju Herceg Bosne.
OHR "ćuti" o svojim daljim planovima
Na pitanja "EuroBlica" o tome kakav je stav OHR o ultimativnim zahtevima političkih predstavnika Hrvata u BiH u vezi s izmena Izbornog zakona BiH i Zakona o RTV servisu, iz kabineta Valentina Incka dobili smo odgovor da to ne mogu komentarisati, jer, kako kažu, predloge izmena navedenih zakona "još nisu videli".
- Ovi zakoni trebaju biti usvojeni u parlamentu uz podršku potrebne većine, a to znači da postoji potreba da se o njima razgovara i pregovara sa drugim političkim akterima - poručuju iz OHR.
Na naše pitanje da li će i na koji način reagovati u slučaju da hrvatski političari ostvare pretnje o formiranju paralelnih državnih institucija i "revitalizaciji" Herceg-Bosne ako Bošnjaci blokiraju izmene navedenih zakona, iz OHR odgovaraju da "ne komentarišu hipotetičke situacije i svoje buduće aktivnosti".
- Međutim, OHR želi da podseti da je Upravni odbor Saveta za implementaciju mira bio vrlo jasan u svom poslednjem kominikeu u kojem je još jednom potvrdio svoju nedvosmislenu podršku teritorijalnom integritetu i suštinskoj strukturi BiH kao jedinstvene, suverene države koju čine dva entiteta - kažu u OHR.
Državni udar?
Inače, nakon što je EuroBlic pre desetak dana ekskluzivno objavio da Hrvati u BiH spremaju svojevrsni državni udar ukoliko bošnjačke stranke ne prihvate zaključke HDZ BiH i Hrvatskog narodnog sabora o neophodnosti izmena zakona kojima se obezbeđuje ravnopravnost Hrvata sa Bošnjacima, u "većem entitetu" ne prestaju međusobne optužbe i uvrede predstavnika dva naroda, koje idu do pretnji ponovnog izbijanja oružanih sukoba.
Najdalje su otišli lideri Građanskog saveza BiH Reuf Bajrović i Emir Suljagić, koji su izjavu člana Predsedništva HNS Maria Karamatića za EuroBlic da će Hrvati tražiti poništenje Vašingtonskog i Dejtonskog sporazuma nazvali pokušajem izazivanja oružanih sukoba.
Istovremeno, udruženja hrvatskih ratnih veterana iz BiH zapretili su da će se "sami izboriti za prava hrvatskog naroda" ukoliko SDA i ostale bošnjačke stranke blokiraju izmene Izbornog zakona i Zakona o RTV servisu.
EUFOR spreman za reagovanje
Komanda vojnih snaga Evropske unije (EUFOR) u BiH uputila je nedavno u svoje sedište u Briselu nacrt izveštaja o stanju u BiH, ističući da je jedan od ključnih bezbednosnih izazova u BiH zahtev hrvatskih političkih stranaka za formiranjem hrvatskog entiteta.
Prema navodima zagrebačkog Večernjeg lista, iz komande EUFOR nisu želeli da potvrde, ali ni da demantuju informacije da se EUFOR sprema za eventualne sukobe između Bošnjaka i Hrvata zbog hrvatskih najava o oživljavanju Herceg-Bosne.