Valentin Incko u Briselu: Političari u BiH ne poštuju vladavinu prava
Visoki predstavnik Valentin Incko u utorak je pred Komitetom za spoljne poslove Evropskog parlamenta, govoreći o trenutnoj situaciji u BiH, istakao da je potrebno obnoviti napor i podržati reforme kako bi se BiH transformisala u modernu, funkcionalnu i prosperitetnu zemlju.
- Teški izazovi pred kojima se nalaze i EU i BiH zahtevaju strateški angažman i opredeljenje. Ne smemo zanemariti opseg tih izazova i moramo se uhvatiti u koštac s njima - naglasio je Incko u obraćanju.
Iz OHR je saopšteno da je visoki predstavnik istakao i značaj nedavnog napretka BiH na putu ka EU.
Pročitajte još:
* "Nismo naivni, Balkan se destabilizuje i iznutra i spolja"
* Junker iznerviran zbog Trampa: Pazite šta pričate, imaćete rat na Balkanu
- Čvrst sam zagovornik integracije BiH u EU i mislim da će proces integracije pokrenuti i ubrzati reforme koje su neophodne da se unaprede funkcionalnost zemlje i dobrobit građana. Zbog toga mi je drago da je BiH sada dobila Upitnik EU i da može početi sa preko potrebnim promenama - dodao je Incko.
Visoki predstavnik izrazio je zabrinutost zbog toga što neki političari ne poštuju vladavinu prava, ignorišući ili čak odbacujući sudske odluke.
- Nepoštovanje vladavine prava ne samo da je ozbiljan problem samo po sebi, nego ima i direktan uticaj na mnoge građane - rekao je Incko.
Visoki predstavnik je podsetio da je građanima Mostara već godinama uskraćeno osnovno pravo da biraju svoje lokalne predstavnike, pri čemu dve najjače stranke u Mostaru pokazuju malo inicijative da reše taj problem.
On je ocenio da su, s druge strane, organi vlasti Republike Srpske, kao i stranke sa sedištem u Srpskoj preduzeli "korake i aktivnosti suprotne samim osnovama Dejtonskog mirovnog sporazuma, prekršivši odluke Ustavnog suda".
- Međunarodna zajednica i EU moraju zadržati kurs u BiH i pojačati svoje napore. Treba da obnovimo napor koji se suprotstavlja ozbiljnim izazovima i koji kao prioritet postavlja reforme koje su dovoljno duboke da BiH transformišu u modernu, funkcionalnu i prosperitetnu državu -naveo je Incko.
On je istakao da su građani Bosne i Hercegovinea zabrinuti, veliki broj njih čak napušta zemlju, a stranih ulaganja je sve manje.
- Sve je to u ogromnom kontrastu sa situacijom u kojoj se Bosna i Hercegovina nalazila 2006. godine. Tada je zemlja bila puna samopouzdanja i optimizma nakon velikih strukturalnih reformi u oblastima kao što je odbrana, obaveštajne službe i indirektno oporezivanje - dodao je on.