"Vlasti u BiH jedva čekaju da potroše ruski novac"
"Da li bi ratni dug BiH Rusiji za isporučeni gas mogao da bude kompenzovan novcem od klirinškog duga koji će Rusija isplatiti BiH po osnovu dela sovjetskog duga Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (SFRJ)", pita se analitičarka iz Banjaluke Svetlana Cenić.
Pare će biti potrošene
- Ako ne bude baš u istom momentu "prebijanje duga", a pare kojim slučajem dođu iz Rusije, a najavljene su, čini mi se, za jun, naše vlade jedva će dočekati da se dograbe tih para. I, nažalost, trošiće ih onaj koji ih nije zaradio, a podsećam da su ih zaradile neke druge firme, iz onog predratnog vremena - kaže Cenić i dodaje:
- A sigurno će doći na red i plaćanje ruskog duga, pa će to možda da bude "samo odloženo", ali će morati da se plati. S tim što se jedni prave ludi koliki je zapravo taj dug, jednako kao što su se svi pravili ludi godinama pregovarajući o tom ruskom dugu. I na žalost, mislim da će se nastaviti prepucavanje ko je i koliko dužan Rusima za gas, to je prvo. I sve mi se čini da će pare biti prvo potrošene, a onda ćemo tražiti načina kako da se plati gas.
Taoci Gasproma
Pročitajte još:
* I Dodik ide kod Putina: Nismo ruska interesna zona, već prijatelji
- Nažalost, mi smo taoci jednog snabdevača gasom i monopolskih cena. Evo, Hrvatska je ponudila još jednu varijantu, s obzirom na to da grade skladište, i to na Krku, kojim će se dopremati gas i pozvala i ostale da se gradi još neki krak - kaže Cenić.
- Gas koji mi plaćamo gotovo da je najskuplji inače. Ja sam poredila cene po kojoj kupuje Nemačka, po kojoj kupuju zemlje u okruženju i cene koje plaća Bosna i Hercegovina. Znači, Republika Srpska očigledno vrlo navija da to bude ekskluzivno jedan dobavljač i to zna se koji - mora biti ruski - dodaje ona.
- Takođe, bilo je predloga da kad se već gradi put Banjaluka - Gradiška, da vidimo da se negde spojimo i na dovod gasa, da pregovaramo s Hrvatskom, već kad se gradi, da bi to bio dobar način da se polaže i cevovod. Nažalost, sve je propalo, jer mi smo takva zemlja - mi navijamo, ne za svoje firme i ne za svoju državu, nego nam oči obično stoje u tuđem dvorištu, u tuđoj državi i navijamo za tuđe interese - zaključuje analitičarka Svetlana Cenić.