Narodni heroj Tepić dobija spomenik, Hrvati se žale (VIDEO)
Vlada Republike Srbije odlučila je da podigne spomenik Milanu Tepiću, "čoveku koji je umalo sravnio Bjelovar sa zemljom", piše zagrebački "Indeks".
Kako navode, spomenik će biti podignut na inicijativu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, povodom 25 godišnjice Tepićeve smrti, a nalaziće se na području beogradske opštine Savski venac. Oni tu ističu da je Ministarstvo iniciralo takav zaključak imajući u vidu njegov neustrašivi podvig.
"Major Milan Tepić, ili 'narodni heroj', kako ga nazivaju u pojedinim srpskim medijima, odgovoran je za samoubilačku akciju kojom je 1991. umalo uništio Bjelovar", piše "Indeks". Zagrebački portal navodi da je Tepić bio zapovednik skladišta borbenih sredstava "Barutana" u Bedeniku u blizini Bjelovara.
"Hrvatske snage 29. septembra 1991. oslobodile su kasarnu 'Božidar Adžija' na Vojnoviću, gotovo u samom centru tog grada, što je bio jedan od najvažnijih vojnih objekata koji su osvojeni u Domovinskom ratu, s obzirom na to da je u oslobađanju bjelovarske kasarne od JNA zaplenjena značajna vojna tehnika", ističe "Indeks".
"Većina tamošnjih vojnika se predala. Međutim, Tepić i još jedan regrut su odbili da se predaju. Umesto toga u samoubilačkoj akciji razneo je skladište u kojem je bilo 170 tona eksplozivnih sredstava. Pritom je ubio 11 hrvatskih gardista. Sreća u nesreći je bila u tome što je Tepić uspeo da uništi samo jedno skladište. Sprečen je u aktiviranju eksploziva u susednim skladištima koja bi uništila veći deo grada. Zaustavila su ga četiri branitelja koji su tako spasili Bjelovar i okolinu", dodaje zagrebački portal.
Predsedništvo SFRJ, 19. novembra 1991. godine majora Milana Tepića je "za izvanredan podvig u borbi protiv neprijatelja prilikom njihovog napada na kasarnu JNA u Bjelovaru" posthumno odlikovalo Ordenom narodnog heroja Jugoslavije i proglasilo narodnim herojem.
Njegovo ime nose ulice u gradovima širom Srbije i Republike Srpske, kasarna u Jakovu kod Beograda, a spomen-ploča njemu u čast se nalazi u jednoj zgradi Generalštaba Vojske Srbije u Topčideru.
Indeks je u tekstu okačio i video snimak: