Slovenija je kolonija Nemačke, Pahor kurir Merkelove
Prošlonedeljna poseta slovenačkog predsednika Boruta Pahora Rusiji naišla je na odobravanje u Sloveniji, ali i na kritike zbog prevelike vezanosti slovenačke politike za nemačku i zbog "kolonijalnog" odnosa slovenačkih političara prema Berlinu, prenosi Hina pozivajući se na slovenački list "Večer".
Predsednik Slovenije - kurir Angele Merkel
U komentaru mariborskog lista navodi se da se Pahor nakon razgovora sa Angelom Merkel, a pre puta u Moskvu, pohvalio da se konsultovao i uskladio mišljenje o "iskrenoj želji dve partnerske i prijateljske države", da se nađe rešenje za ukrajinsku krizu i poprave odnosi sa EU, čime je priznao da je u Rusiju otišao "kao kurir Angele Merkel".
List dalje navodi, da za razliku od slovenačke političke elite, nemački političari znaju šta je nemački interes i dosledno ga zastupaju, a da se Slovenija ponaša kao nemačka kolonija, čiji političari na Sloveniju gledaju isključivo kao na tržište na kojem žele što više prodati i kupiti strateški važna preduzeća.
Pročitajte još:
* Merkelova poručila Trampu u čijim je rukama sudbina Evrope
* "Merkelova i Šojble su krivi za krizu u EU"
Slično se ponaša i premijer Miro Cerar, koji se o pitanjima migracija usklađuje sa nemačkom, pre nego sa susednom Hrvatskom ili Austrijom, piše list navodeći da mu je nemačka kancelarka sa velikim zadovoljstvom prepustila posao "zatvaranja balkanske rute", kako bi se i dalje mogla predstavljati kao jedina evropska čelnica koja je izbeglice i migrante dočekala sa "otvorenim vratima" za ulazak u Nemačku.
Nemci "napujdali" Slovene na Grke
U želji da ilustruje navodnu preveliku zavisnost slovenačke politike od nemačke, list podseća na slučaj od pre nekoliko godina, kada je Nemačka Sloveniju "upotrebila" za slanje neugodnih poruka tadašnjem grčkom ministru finansija Janisu Varufakisu o tome da bi prezadužena Grčka mogla biti izbačena iz evrozone ako ne prihvati zahteve "trojke".
Kako je zaključio mariborski list, zbog takvog kolonijalnog ponašanja Slovenija obično ostane "praznih ruku", kad se njene želje i potrebe ne poklope s nemačkim, odnosno kad Nemci ne vide priliku da za slovenačku podršku nešto mogu dobiti u zamenu.