"Dodik hoće da se otcepi - ali neće moći!"
Predsednik RS Milorad Dodik, "izrežiranim udarom na Ustavni sud", testira reakcije i otklanja prepreke za referendum o otcepljenju RS, najavljenog za 2018. To tvrdi član Predsedništva Bosne i Hercegovine i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović.
U novogodišnjem intervjuu za sarajevski portal Klix. ba, Izetbegović je, na pitanje hoće li pristati na izmene Zakona o Ustavnom sudu BiH, odgovorio odrično.
- Ne samo da nećemo pristati, već SDA to neće dozvoliti. Ustavni sud BiH je vitalni i neodvojivi deo ukupnog Dejtonskog ustavnog aranžmana, centralni stub pravnog poretka države. Ustavni sud osigurava zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, i jedini je mehanizam za otklanjanje blokada u sistemu odlučivanja i rešavanja ustavno-pravnih sporova unutar BiH - rekao je Izetbegović.
On tvrdi da "nije nimalo slučajno što Milorad Dodik pokušava da izrežira udar na Ustavni sud odmah nakon održavanja antiustavnog referenduma".
- Ono što je cilj jeste testiranje reakcija i otklanjanje prepreka realizacije Deklaracije o samostalnoj RS, usvojene na saboru SNSD-a u aprilu 2015. kojom se za 2018. najavljuje raspisivanje referenduma o otcepljenju ovog entiteta od Bosne i Hercegovine. To je opcija koja neće, ne može i ne sme proći - rekao je Izetbegović.
On je kazao da su "nadležnosti, način odlučivanja i sastav Ustavnog suda ustavne kategorije koje se mogu menjati samo izmenom Ustava BiH" i dodao da su "pod ovakvim uslovima takve promene neprihvatljive".
Dodik je školski primer
Na konstataciju novinara da ga je Dodik nazvao "dramatičnim političkim gubitnikom", a SDA i njenu politiku "marginalnom u RS-u", Izetbegović je rekao da "u psihologiji postoji takozvani odbrambeni mehanizam projekcije, u sklopu kojeg osoba svoje percipirane mane pripisuje drugima".
Pročitajte još:
* "Arogancija koju Bošnjaci pokazuju prema Srpskoj, Srbima i Hrvatima, koštaće ih BiH"
- U politici se to često radi svesno, a Milorad Dodik je školski primer. Njemu je svakako cilj da BiH drži u zastoju, a Bošnjake u RS u statusu građana drugog reda i marginalnih faktora. SDA je velika prepreka takvoj politici, a trenutno ne vidim dramatičniju gubitničku priču u bosanskohercegovačkoj politici od Dodikove, mada mnogima izgleda da nije tako - naveo je Izetbegović.
Doterao RS do prosjačkog štapa
On je optužio Dodika da je, nakon što je prodao "Telekom Srpske", "potrošio novac, zadužio do guše narod u entitetu u kojem suvereno vlada već 10 godina".
- Svi fondovi i javna preduzeća su pred bankrotom u RS-u, urušava se bankarski sistem, a prosečna plata i penzija su znatno niže od onih u Federaciji BiH. Lako će Dodik sa opozicijom, bošnjačkom politikom i međunarodnom zajednicom, ali teško će sa vlastitim narodom kada "dogori do nokata" - tvrdi član Predsedništva BiH.
O tvrdnji Dodika da Izetbegović gubi podršku i turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, predsednik SDA je odgovorio da njegovi odnosi s Erdoganom "nikada nisu bili bolji niti intenzivniji".
SDA zamajac integracija u EU
Na pitanje da li je u SDA potreban vanredni kongres i molbu za komentar toga što su četiri poslanika napustila Klub SDA u Parlamentarnoj skupštini BiH, Izetbegović je rekao "nema nikakve potrebe niti osnova" za održavanje vanrednog kongresa.
- Odnosi unutar Kluba SDA u Parlamentarnoj skupštini BiH su problematični od Kongresa SDA. U tih godinu i po dana vrh SDA je u kontaktu s njima. Niko od njih nije napustio stranku. Ni najavljeno napuštanje kluba nije formalizovano - rekao je Izetbegović.
On je dodao da je "politika SDA stvorila zamajac evroatlantskih integracija", a snaga te stranke "verodostojnu prepreku svima koji rade na podeli Bosne i Hercegovine", uz tvrdnju da "destabilizacija najjače probosanske stranke znači i destabilizaciju BiH".