Bošnjaci bi da ukinu Srpsku
Na šestom kongresu Stranke demokratske akcije za predsednika partije izabran je Bakir Izetbegović, ali više od izbora predsednika, pažnju javnosti su privukle kontradiktorne poruke sa ovog skupa, budući da je najvažniji stranački organ usvojio niz rezolucija koje su dijametralno suprotne porukama koje je uputio novi lider stranke.
Dok je Bakir Izetbegović pozivao na mir, bolju budućnost, bolje odnose sa susedima, a naročito poboljšanje odnosa sa Srbima i Hrvatima, u usvojenim stranačkim dokumentima pozvano je na ukidanje entiteta, stvaranje pet ili više multietničkih regija, a delegati su se založili i da Srebrenica dobije specijalni status.
Pročitajte još:
* Dodik: Otimanje nadležnosti tera Srpsku iz BiH
* Dodik: Na Srbima mnogi vežbaju
Jedna od poruka koju je Izetbegović uputio glasila je da se "vek rata mora nadomestiti vekom mira".
- Bošnjaci i Srbi vekovima su živeli zajedno i to će se i nastaviti - rekao je Izetbegović.
Što se tiče odnosa s Hrvatima, rekao je da će učiniti sve da ti odnosi budu što bolji.
- Neodgovornost i greške pojedinih levičarskih stranaka koje su koristile mnogobrojnost Bošnjaka ne smeju se ponoviti i potrebno je sistemski ih onemogućiti - rekao je Izetbegović, očigledno aludirajući na SDP koji je bošnjačkim glasovima u dva navrata progurao Željka Komšića u Predsedništvo BiH.
Međutim, novoizabrani potpredsednik stranke Šefik Džaferović otkrio je nešto drugačije ciljeve! On je rekao da će se SDA zalagati za novi Ustav koji bi definisao "Republiku BiH" sa tri nivoa vlasti, od čega bi regionalni nivo vlasti činilo pet ili više multietničkih regija, a lokalni bi činile opštine i gradovi.
- Pitanje ustavnih promena je pitanje o kojem treba raspravljati u BiH i razlika između našeg predloga i nekih drugih stranaka je u tome što mi predlažemo nešto što je dozvoljeno Dejtonskim sporazumom - naveo je Džaferović.
Stalni udari na Srpsku
Funkcioneri SDA odavno sprovode akcije protiv Republike Srpske. Na Ustavnom sudu BiH već mesecima je zahtev da ova institucija oceni Dan Republike Srpske kao neustavan praznik. Istovremeno, Ramiz Salkić, potpredsednik Srpske iz redova SDA, u Narodnu skupštinu RS uputio je predlog rezolucije kojom se osuđuje "genocid u Srebrenici".
Multietničke regije su stari predlog bošnjačkih stranaka koji podrazumeva ukidanje entiteta. Ove, u najmanju ruku, problematične poruke iz SDA u Srpskoj se još uvek ne analiziraju detaljno. Ipak, dešavanja na kongresu poslužila su kao povod za nove otrovne strelice iz SNSD-a prema SDS-u i PDP-u, strankama koje čine vlast sa SDA na zajedničkom nivou.
Spremaju tužbu protiv Srbije?
U jednoj od 12 usvojenih deklaracija, najavljeno je ponovno pokretanje tužbe za genocid protiv Srbije. Podsetimo, Međunarodni sud pravde je 2007. utvrdio da Srbija nije kriva za učestvovanje, saučesništvo ili pomaganje u "genocidu u BiH", ali Halid Genjac, funkcioner stranke, naveo je da će stranka učiniti sve da pribavi nove dokumente kako bi došlo do obnavljanja tužbe.