Mediji: Rezultati referenduma u Republici Srpskoj pravno nevažeći!
Predsednik RS Milorad Dodik nije objavio rezultate referenduma o Danu Republike u Službenom glasniku RS, tako da rezultati tog referenduma pravno ne postoje, tvrde lokalni mediji.
Kako je preneo sarajevski portal Vijesti.ba, u članu 5. Odluke o konstatovanju rezultata republičkog referenduma navedeno je da će "rezultati referenduma biti objavljeni u formi izveštaja u Službenom glasniku RS najkasnije u roku od 30 dana od dana konstatovanja rezultata referenduma".
Rezultati referenduma tom odlukom su konstatovani 11. oktobra, ali oni u formi izveštaja nisu objavljeni u Službenom glasniku RS u datom roku, navodi portal.
Pravni stručnjaci tvrde da referendum "pravno ne postoji" bez objavljivanja izveštaja o rezultatima u zakonskom roku.
Pročitajte još:
* "Sve je jasno: Dodik želi nezavisnu Srpsku"
* "Zapad i BiH u stalnoj ofanzivi na Srpsku, ali se ona referendumom odbranila"
Kako je prošlo 18 dana od isteka zakonskog roka za objavljivanje izveštaja o referendumu u Službenom glasniku RS, sprovedeni referendum može se smatrati samo skupim istraživanjem javnog mnenja u RS, piše portal Vijesti.ba.
"To će predsedniku RS u određenom smislu olakšati poziciju pred Tužilaštvom BiH. Sa druge strane, treba imati u vidu da se Dodik oglušio o odluku Ustavnog suda o zabrani sprovođenja referenduma i obustavljanju svih aktivnosti na njegovom održavanju", navodi se u tekstu.
Pozivajući se na neimenovane izvore, sarajevski portal dodaje da je Kancelarija visokog predstavnika (OHR) čekala objavljivanje izveštaja o rezultatima referenduma u Službenom glasniku kako bi referendum stavila van snage.
"Dodika su o tome navodno obavestili njegovi izvori u Savetu za primenu mira (PIC), što mu je, pored straha od Tužilaštva BiH, bilo više nego dovoljno da se odluči za scenario", piše u tekstu.
Ustavni sud BiH je 17. septembra doneo privremenu meru kojom se zabranjuje održavanje referenduma o Danu RS, ali je, uprkos tome, referendum održan 25. septembra. Tužilaštvo BiH je zbog održavanja referenduma otvorilo predmet u kojem je predsednik RS Milorad Dodik prvoosumnjičeni.
On je još 3. oktobra trebalo da se pojavi na saslušanju u Tužilaštvu BiH, ali je odbio poziv, navodeći da se u Sarajevu ne oseća sigurnim i da je spreman da da izjavu u nekoj od pravosudnih institucija RS.
U međuvremenu su u Tužilaštvu BiH saslušani svi članovi Republičke komisije za održavanje referenduma, jedni u svojstvu osumnjičenih, a drugi, poslanici u parlamentu RS, u svojstvu svedoka.