Šta se menja posle referenduma u Srpskoj?
Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku izjavio je da su preterane ocene da referendum o Danu Republike Srpske ugrožava bezbednost u regionu.
U Republici Srpskoj je referendumska tišina pred održavanje referenduma, na kojem će se građani izjašnjavati da li su za to da se 9. januar slavi kao Dan republike.
Dragan Đukanović je, gotujući na "N1", rekao da ne očekuje da će se bezbednosna situacija u BiH i regionu, pogoršati posle referenduma.
- Dan posle referenduma se ništa suštinski neće izmeniti u bezbednosnom smislu. Međunarodno prisustvo i dalje postoji u BiH, što može garantovati stabilnost ove zemlje - rekao je on, podsećajući da odluke Ustavnog suda BiH u nekim ranijim slučajevima nisu poštovali ni bošnjački, ni hrvatski političari.
Pročitajte još:
* Zašto opet pale balkansko bure baruta?!
* Ratne trube na Balkanu: I Hrvatska se sprema da reaguje
* Vučić: Srpska neće biti pregažena!
* "Haliloviću, varaš se ako misliš da će Srbija da gleda kako ubijate Srbe!"
Đukanović je rekao i da je neobično to što bošnjački politički faktor nije prepoznao potrebu da se jasnije distancira od izjave nekadašnjeg komandanta ratnog štaba Armije BiH Sefera Halilovića. On upozorava da je Halilovićeva izjava poziva na scenario ukidanja RS nasilnim putem, i vraćanje na Ustav iz 1974.
Kada je reč o spekulacijama da bi predsednik RS Milorad Dodik mogao da bude krivično gonjen nakon referenduma, Đukanović kaže da to jeste jedan od scenarija koji je najavljivan u javnosti, ali ne veruje da bi to moglo da se desi neposredno nakon referenduma.
- Možda za nekoliko meseci, ali svakako ne posle referenduma - ocenjuje on.
Što se tiče odnosa Srbije o referendumu u RS, Đukanović kaže da je Beograd izneo jasan stav da ne podržava referendum, i da s tim u vezi ne postoje razmimoilaženja.