Pravda je na strani generala Đukića
U organizaciji Srpskog kulturnog kola "Despot Stefan Lazarević" i Istraživačkog centra za odbranu i bezbednost, na Pravnom fakultetu u Beogradu održana je tribina o ekspertskim nalazima inostranih veštaka u slučaju Tuzlanska kapija.
Balističari su nedvosmisleno utvrdili da srpske snage kojima je komandovao general Novak Đukić nisu mogle da izvedu taj napad, mada je on pravosnažno zbog toga već osuđen na 20 godina robije pred Sudom BiH.
Oko 200 studenata prava i njihovih profesora sada su imali prilike da se upoznaju sa dokazima o kojima će uskoro da se izjasni i domaće pravosuđe koje ima zadatak da ratifikuje ili odbaci bosansku presudu. Prikazan je i kratak film rekonstrukcije događaja koji su na vojnom poligonu Nikinci obavili stručnjaci iz Francuske, Češke i Izraela.
Nalaze veštačenja objašnjavali su generali Petar Škrbić, pomoćnik komandanta Glavnog štaba VRS i general Ilija Branković, stručnjak za artiljeriju, kao i članovi Đukićevog tima odbrane, general Vidosav Kovačević i advokat Milorad Konstatinović.
- Ekspertizama dokazano je da efekti granata čija je eksplozija izazvana desetinama puta pod raznim uslovima ni približno nisu takvi da izazovu pogibiju 71 osobe i povrede njih još 160, što se stvarno desilo i što niko ne osporava. Granata nije pala ni sa istoka ni sa zapada, što pobija sve pretpostavke dr Berka Zečevića, veštaka Tužilaštva BiH - naglasio je general Škrbić.
General Kovačević je naveo da je neshvatljivo da na poginulim nije rađena obdukcija:
Pročitajte još:
* Dodik: BiH je za Srbe "moranje"
* "Bez Srpske, ni BiH ne može da postoji"
* "Orić mi je priznao da je preklao srpskog sudiju iz Srebrenice"
- Sva tela su uklonjena pre veštačenja. Osobe okrenute licem prema mestu eksplozije dobijala povrede po leđima, a parčad od navodne granate zavlačila se ispod stolica, probijala karter automobila.
Naukom protiv zločina
Da bi dokazali nevinost generala Đukića, oko 200 eksperata iz raznih oblasti bilo je okupljeno u projekat "Naukom protiv zločina".
Nalazi osam eksperata iz Srbije, Republike Srpske, Republike Češke, Izraela i Francuske objavljeni su u 12 štampanih tomova i više DVD, te nekoliko filmova, jer se ceo postupak veštačenja snimao.