"Bez Srpske, ni BiH ne može da postoji"
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da BiH, ako nastavi da se gradi nasiljem visokih predstavnika i putem organa BiH kakav je Ustavni sud, kao takva ne može da bude prihvatljiva i da će se Srpska boriti protiv nje svim legitimnim i legalnim sredstvima.
- BiH koju nameću drugi i koja je u funkciji samo muslimanskog nacionalnog interesa nije prihvatljiva za Srbe i Republiku Srpsku, a koliko mogu da zaključim ni za Hrvate. Reakcija na tu neprihvatljivost može nas dovesti da razmišljamo o statusu Srpske koji je drugačiji nego ovaj koji sada imamo - rekao je Dodik za "Sputnjik".
Nemoguća BiH
On je istakao da je njegov primarni cilj pokušaj da BiH obezbedi da funkcioniše u skladu sa Ustavom.
Predstavništvo u Rusiji
Dodik je rekao je dodao da veruje da će Srpska početkom iduće godine otvoriti predstavništvo Republike Srpske u Sankt Peterburgu. Kako je istakao, to je dogovorio ranije sa gubernatorom Sankt Peterburga Georgijem Poltavčenkom. - Oni su nama ponudili dobar prostor, mi treba da obezbedimo službenike, i to je to. Verujem da ćemo imati predstavništvo početkom iduće godine.
- Uveren sam da je i to nemoguće, jer su mnogi svoj cinizam, moć i aroganciju upotrebili da naprave nemoguću BiH. Ta nemoguća BiH živi danas i mimo Ustava, koji postoji. To su teme koji se izbegavaju u BiH, i to dovodi do razmišljanja o alternativama, a jedna od njih je svakako ona o kojoj govorimo - rekao je Dodik, komentarišući reakciju na njegovu izjavu da bi bilo dobro da se Srpska i BiH razdvoje prijateljski.
Dodik je istakao da je to samo jedna od alternativa koja nije isključena.
- To nije u ovom vremenu dominantan proces kojim se mi bavimo. BiH, koja živi svoj život suprotno od Ustava, svakako traži svoje redefinisanje - naveo je predsednik Srpske.
On je naglasio da BiH bez Republike Srpske ne može ni da postoji.
- To bi bila neka druga priča. Možda posebna Bosna, posebna Hercegovina... Naš zvanični stav je da se krećemo ka evropskim integracijama. Naravno, danas je sumnjiviji sav taj proces, iako je pre pet ili šest godina bio veoma obećavajući - rekao je Dodik.
Problemi u Srebrenici
Govoreći o rezultatima izbora u Srebrenici, on je istakao da niko Bošnjake ne tera iz Srebrenice, ni Republika Srpska, niti Mladen Grujičić.
- Nisam znao da žive tamo samo zato što je musliman načelnik i da će se iseljavati ako dođe neko drugi. To je deo njihove slobodne volje. Ali, mislim da je to samo pretnja u periodu kada su pokušali da ospore rezultate izbora. Čuli smo svašta oko Srebrenice, bivši načelnik je rekao nešto što nikada ne bi bilo dopušteno nama - da ne može Srbin da bude načelnik. Govorila su to i neka udruženja, pa čak i zvanična sarajevska politika. Da li je to fašizam, rasizam, ne znam ni ja, ali govori veoma jasno. To sam ranije čuo od nekih diplomata, pre nekoliko godina. I oni su govorili da ne sme Srbin da bude gradonačelnik - podsetio je Dodik.
Predsednik Srpske je dodao da će Grujičić, koga zna kao dobrog momka sa porodičnim iskustvom koje je traumatično, ali i čoveka koji je dugo živeo u Srebrenici i shvata šta znači kada vlast forsira samo stradanje jednih, a omalovažava stradanje drugih, upravo iz te frustracije koju je doživio imati jednak tretman prema stradanju svih, i to je nešto što je naša obaveza.
Pročitajte još:
* Ćamil poručio: Nije problem što je Srbin, već što je to Mladen...
Ćamil kao politički projekat Sarajeva
Prema njegovim rečima, Ćamil Duraković je očigledno bio politički projekat Sarajeva i nekih delova međunarodne zajednice, sa ciljem da stvore faktičku situaciju prema kojoj Srebrenica i nije u Republici Srpskoj.
- Čuo sam, naravno, da je Duraković rekao: Evo, ako ja ne budem načelnik - ja ću se iseliti odavde, a za mnom će i mnogi drugi. To govori o farsi koju oni godinama prave oko Srebrenice. I naravno, pokušavaju da čak i u nekome spinovanju o budućem nekom razvoju naprave slučaj od Srebrenice, što ona uopšte, naravno, nije - rekao je Dodik.
Dodik je podsetio da su pre sedam-osam godina u Srpskoj doneli odluku da je Srebrenica od posebnog interesa.
- To je podrazumevalo i ekonomska pitanja, kao što su koncesije na neka prirodna bogatstva i neka dodatna prava koja možemo da damo toj lokalnoj zajednici. Nikada to nismo mogli da završimo sa Durakovićem. Kada sada to uradimo, to će biti dobra poruka svima koji su voljni i željni da vide poboljšanje i novu dimenziju razvoja, a ne da vide samo razloge za sukobljavanje zbog tragedije koja se desila i jednima i drugima - rekao je Dodik.
Osveta Sarajeva
Kada je reč o saslušanju u Sarajaveu, Dodik kaže:
- Ja sam u redovnoj proceduri oko toga. Prvo moram da ponovim ono što uporno govorim. Dejtonskim sporazumom nije predviđeno da BiH ima ni sud ni tužilaštvo ovog karaktera. Te sudove je nametnuo visoki predstavnik, upravo da se nedisciplinovanim političarima sudi. Tako je u početku i nazvan, to je bio sud za, kako to oni vole da kažu, progon kriminala, korupcije visokih političara. Čim su tako formirali, znači samo treba da se presudi i ništa više. Ja u tom pogledu koristim redovnu proceduru. Zatražio sam da me saslušaju shodno njihovim pravilima i procedurama koje su koristili u svim drugim slučajevima na prostoru RS ili čak da dam izjavu video-linkom, što u njihovim procedurama postoji. Ukoliko se te procedure ne poštuju i insistira se na mom dolasku u Sarajevo, to je isključivo dokaz o političkoj motivisanosti i ničemu drugom. Potpuno sam uveren da nikakve krivice nema kao i u niz drugih slučajeva do sada. Ja sam političar koji je podržao referendum. Da li je to krivica? To je politička stvar. Gde piše u zakonu da ja ne smem nešto da podržim? To je obračun sa mnom svih onih koji su poraženi, ne samo referendumom, a referendum nije nikoga porazio, nego ojačao naše dostojanstvo i naš kapacitet. Ali jesmo porazili na lokalnim izborima mnoge, koji sada pokušavaju da se pobedniku osvete na takav način!