Evo šta Nemci pišu o Milu Đukanoviću i izborima
Posle izbora u Crnoj Gori, nemačka štampa se u ponedeljak najviše bavi ličnošću premijera Mila Đukanovića, koji je kako podsećaju, već 25 godina na vlasti i "nije izučio ništa drugo do da diriguje Crnom Gorom", ali piše i o rascepkanoj crnogorskoj opoziciji, prenosi Dojče vele.
"Špigel" onlajn, kako navodi nemački radio, konstatuje da su Milovi socijalisti pobedili na parlamentarnim izborima, ali nisu dobili apsolutnu većinu te da će, ako se preliminarni rezultati potvrde, za Đukanovića biti teško da formira vladu i da zadrži funkciju premijera.
Pročitajte još:
* "Priznanje Kosova je najsramnija odluka Mila Đukanovića"
Za to bi, kako navodi dnevnik, morao da pridobije Socijaldemokrate i partije etničkih manjina, dok bi, s druge strane, širok savez opozicionih snaga koje nisu homogene mogao bi samo sa velikim teškocama da se pretvori u delatnu vladajuću koaliciju.
"Crna Gora je sa oko 625.000 stanovnika kandidat za EU i NATO. Đukanovic je za nastavak tog kursa. Pristup NATO je sporan za građane, a opozicija o tome nema jedinstvenu poziciju. Neke opozicione stranke važe kao proruske," navodi se u tekstu.
"Špigel" podseća i da je izbore obeležila napeta atmosfera i dodaje da je Savez civilnih organizacija MANS registrovao 75 nepravilnosti i podneo prijave dok je policija uhapsila 20 Srba "koji su osumnjičeni da su planirali napade automatskim oružjem".
"Već 25 godina postoje dobri razlozi zbog kojih on - i samo on - obavezno mora da ostane na vlasti", piše o Milu Đukanoviću dnevnik "Frankfurter rundšau".
Najpre je, kako navodi list, bio partner za srpske interese za vreme ratova u Hrvatskoj i Bosni, potom se radilo o distanciranju od Srbije, pa o nezavisnosti proglašenoj 2006, a zatim o tome da je on bio jedini koji je znao posao u mladoj državi i mogao da zadovolji "biznismene".
Naposletku je imao toliku moć da je samo on kao patron mogao da deli poslove, a sada je važno da opozicija ne dođe na vlast "kako se Amerikanci ne bi naljutili", dodaje se u tekstu.
Pročitajte još:
* "Teroristi" iz Srbije planirali da uhapse Mila Đukanovića?!
* "Velika se sila upregla protiv male Crne Gore. Nije bilo lako"
"U Crnoj Gori postoje ljudi koji misle da on nikada neće otići sa vlasti. I za to mišljenje postoje dobri razlozi. 2011, kada je Đukanović prepustio poslove premijera jednoj od svojih marioneta, Igoru Lukšiću, to je trajalo samo nekoliko meseci. I zajednica biznismena je tražila da se gazda vrati. Za samog Đukanovica nije važan samo imunitet koji ga štiti od krivicnog gonjenja. On ima 54 godine. I zapravo nije izučio ništa drugo do da diriguje Crnom Gorom", navodi frankfurtski dnevnik.
Ovoga put, piše list, najjači argument mu je da proruska stranka Demokratski front mora biti zaustavljena, jer je ona protiv pristupa NATO-savezu.
"Đukanović uspešno upozorava da bi u suprotnom bila ugrožena čitava država i zna da ga pri tome podržavaju EU i SAD. Neke države NATO su već ratifikovale clanstvo Crne Gore, a proces će trajati još nekoliko meseci. Praktcicno više nema načina da se zaustavi".
Javni servis ARD na svom internet-portalu piše da se još ne zna hoće li Đukanović ostati šef vlade i citira Vanju Čalović koja rukovodi krovnim savezom građanskih inicijativa MANS da čak i ako prepusti nekome funkciju, to ne znači da će doći do promene politike.
"Jedno je pitanje da li će on otići a drugo da li će se DPS promeniti. Jer, Đukanović je već dvaput odlazio, ali samo površno, oba puta je oslobodio fotelju, ali to nijednom nije značilo da on više ne donosi odluke", kaže ona.
ARD citira i politikologa Zlatka Vujovića šefa Centra za monitoring i istraživanje CEMI koji kaže da bi teoretski, sve opozicione stranke zajedno mogle bi da spreče Đukanovića da formira vladu, ali su suviše razjedinjene.
"To što bi mogle da formiraju vladu ne znači da će to i učiniti, kaže on, i dodaje: Najvažnija tema je NATO. Najveći opozicioni savez, Demokratski front, koji je dobio oko 20 odsto glasova, jeste pro-ruski i striktno protiv pristupa NATO. Drugi po snazi opozicioni savez pod imenom 'Ključ', koji je osvojio deset procenata glasova, u osnovi je prozapadno orijentisan. Tome treba dodati i više manjih partija koje mogu biti jezičak na vagi", prenosi ARD.