Đetići hapsili po zakonu: Srbi, što se čudite?
Aktivnosti uhapšene grupe srpskih državljana nisu povezane sa srpskim vlastima, izavio je u ponedeljak potpredsednik crnogorske vlade Duško Marković, koji smatra neobičnim čuđenja zvaničnika Srbije i komentarisanje osnovanosti optužbi.
Državljani Srbije, njih 20, uhapšeni su zbog sumnje da su na teritoriji Crne Gore počinili krivična dela stvaranje kriminalne organizacije i terorizam.
Sumnja se da su nameravali da prvo preuzmu automatsko oružje, a potom u izbornoj noći izvrše napade na instutucije sistema, policiju i predstavnike državnih organa.
Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo saopštilo je u ponedeljak da je šestoro od 20 državljana Srbije, uhapšenih u noći između subote i nedelje, pušteno na slobodu posle saslušanja, dok je za ostalih 14 određen pritvor.
"U prostorijama Specijalnog državnog tužilaštva saslušano je 20 osoba koji su u lišeni slobode zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela - stvaranje kriminalne organizacije u sticaju sa krivičnim delom terorizam. Nakon saslušanja za 14 osoba je doneto rešenje o zadržavanju do 72 sata, dok je šest lica pušteno na slobodu", navodi se u saopštenju, prenela je RTCG.
Pročitajte još:
* Vučić iznenađen: Čudan dan za hapšenje Dikića...
* "Teroristi" iz Srbije planirali da uhapse Mila Đukanovića?!
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izrazio je sumnju u osnovanost optužbi za terorizam protiv Bratislava Dikića i ostalih uhapšenih u subotu na nedelju u noć u Crnoj Gori.
Marković je agenciji Mina kazao da je Crna Gora pokazala da je zrela demokratska država, sa snažnim i nezavisnim institucijama, koje mogu da obezbede mir i stabilnost, prenela je RTCG.
On je dodao da je akcija hapšenja 20 osumnjičenih za stvaranje kriminalne organizacije u sticaju sa krivičnim delom terorizam, izvedena na profesionalan i zakonit način.
- Po saznanjima Vlade Crne Gore, ova aktivnost uhapšene grupe srpskih državljana nije povezana sa vlastima Republike Srbije, njenim zvaničnicima ili bilo kojom institucijom. Neobična su čuđenja srpskih zvaničnika i komentarisanje osnovanosti optužbi protiv uhapšenih - rekao je Marković.
On veruje da su svi zajedno privrženi principima podele vlasti, nezavisnosti institucija za sprovođenje zakona i zato veruje da se, kako je kazao, treba uzdržati od ulaženja u meritornost njihovih odluka.
- Dozvolimo da institucije rade svoj posao. Vlada očekuje da će Specijalno državno tužilaštvo u najkraćem roku javnost obavestiti o važnim detaljima ovog slučaja kako bi se stavila tačka na politikanstvo i spekulacije - kazao je Marković.
Marković je podsetio da je Specijalno državno tužilaštvo, zajedno sa službenicima Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbednost, kako su saopštili, osujetilo aktivnosti te grupe, čiji je cilj bio uticaj na zakonodavnu i izvršnu vlast.
- Odnosno da u vreme proglašenja rezultata parlamentarnih izbora napadnu okupljene građane ispred Skupštine Crne Gore i službenike Uprave policije, a da potom zauzmu prostorije Skupštine, s namerom da proglase izbornu pobedu određenih političkih partija, te da preduzmu i aktivnosti protiv pojedinih visokih državnih zvaničnika - kazao je Marković.