"Svi umešani u 'bosanski lonac' - Putin, Erdogan, Zapad"
"Uvek se prvo na primeru BiH vidi kada je na Balkanu kriza", piše dopisnik berlinskog "Tagescajtunga" iz Sarajeva Erih Ratfelder, prenosi "Dojče vele".
On ističe da je pre nekoliko nedelja ponovo bilo govora o ratu u BiH, kao i da se situacija u međuvremenu primirila, ali i da je to primer koliko je situacija na južnim granicama Evrope i dalje napeta.
"Bosna i Hercegovina, koja je u poslednjih sto godina tri puta bila glavno poprište ubijanja u regionu, još uvek je seizmograf za razvoj situacije na tom području. Na prelomnoj tački - u Sarajevu - i danas se najbolje pokazuju interesi međunarodnih aktera. Tu se ne ogledaju samo suprotnosti susednih zemalja - Srbije i Hrvatske - već i EU, Rusije, SAD - ali i islamskih sila: Turske, a u novije vreme i zalivskih zemalja, poput Saudijske Arabije", piše Ratfelder.
Dodaje da su konflikti između tri tabora u BiH podgrejani mešanjem sa strane i da je došlo do pojave novih političkih igrača koji pokušavaju da na Balkanu ostvare svoje interese.
"Vladimiru Putinu je najvažnije pravoslavno stanovništvo. Narodi u Srbiji, Bugarskoj, Crnoj Gori, Makedoniji, ali i u Grčkoj, tradicionalno gaje velike simpatije prema Rusiji. Mnoge od tih zemalja zavise od ruskog gasa - u Srbiji i Republici Srpskoj naftna industrija je u ruskim rukama. Referendum o odvajanju tog entiteta od BiH - što bi moglo da dovede i do rata - takođe nije nemoguć", ističe Ratfelder.
Konstatuje da je poslednjih godina i Turska postala aktivna u balkanskom regionu.
"Predsednik Erdogan obećao je podršku muslimanskom stanovništvu u BiH, Sandžaku, na Kosovu, u Makedoniji i Albaniji. U BiH je čak obećao i vojnu podršku! Njegova vizija obnove Osmanlijskog carstva u suštini je religiozno prožeta politička ofanziva, kojoj pak nedostaje ekonomska snaga", piše ovaj analitičar i dodaje:
"No, kada je reč o uticaju na muslimansko stanovništvo, Turci su dobili konkurenciju koja dolazi iz zalivskih zemalja i Saudijske Arabije. Značajno je i to što Arapi pokušavaju da svoje fundamentalističko tumačenje islama nametnu pre svega u BiH.
Turska i Emirati sa svojom religiozno obojenom politikom zahtevaju odvajanje Bošnjaka od drugih naroda - dakle podelu BiH na tri etnonacionalistička i religiozna nivoa. Oni tako podgrevaju situaciju u regionu. A Zapad? Evropa mora da prepozna opasnost, koja se ponovo stvara na Balkanu", zaključuje dopisnik "Tagescajtunga".